גורם אמריקני: סביר להניח שאיראן עומדת מאחורי הפיגועים במכליות

גורם אמריקני: סביר להניח שאיראן אחראית לתקיפה
המתיחות במפרץ הפרסי: 2 חברות תובלת נפט בינלאומיות משעות פעילות באזור חברת DHT וחברת היידמאר המחזיקות בציי ספינות תובלה המסוגלים להוביל עד מיליון מכליות נפט עוצרות את פעילותן במזרח התיכון בכלל ובמפרץ הפרסי בכלל לאחר הפגיעה הבוקר במכליות במפרץ עומאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מכלית שנפגעה במפרץ עומאן - 13.6.2019
צילום: צילום: אי.אף.פי

המתיחות במפרץ: גורם אמריקני אמר היום (חמישי) לרשת CBS כי "סביר מאוד להניח" שאיראן עומדת מאחורי הפיגועים במיכליות". לעומת זאת ברוסיה טענו ש"עוד מוקדם לדעת מה קרה", והזהירו מפני מסקנות בטרם עת. בתוך כך, שתי חברות בינלאומיות לתובלת מכליות נפט הודיעו שהן משהות את פעילותן במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי. חברת DHT וחברת היידמאר מחזיקות בציי ספינות תובלה המסוגלים להכיל עד מיליון מכליות נפט.

כלי תקשורת ערביים דיווחו היום כי פונו 21 אנשי הצוות של שתי המכליות שהותקפו במפרץ הפרסי. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי אחד מאנשי הצוות בספינה נפצע קל וטופל על סיפונה של ספינה סמוכה. המכליות נפגעו בבוקר והחלו לעלות באש כשסיבת הפגיעה והגורם הפוגע בהן טרם הובהרה.


חברת פרונטליין, לה שייכת המכלית "Front Altair", שהותקפה הודיעה שהיו עליה 11 רוסים, 11 פיליפינים וגאורגי אחד. אנשי הצוות הועברו מאתר יונדאי שבדובאי לכלי שיט של הצי האיראני, ומשם לעיר הנמשך בנדר עבאס שבאיראן. הם הוסיפו שלא נרשמה דליפה מהמכלית למי הים. 

נשיא איראן חסן רוחאני אמר שהביטחון באזור המפרץ הוא בעל חשיבות גבוהה עבור טהראן. בנאום שנשא רוחאני ושודר בטלוויזיה האיראנית אמר שסוגיית הביטחון מהווה חשיבות גבוהה עבור איראן באזור רגיש כמו המפרץ הפרסי ובשאר העולם. "תמיד ניסינו להבטיח שלום ויציבות באזור". שר החוץ האיראני מוחמד זריף צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי המתקפה על המכליות "חשודה". בתחילה, דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית IRNA כי אחת המכליות שהותקפה טבעה. כשעה לאחר מכן, הכחישה דוברת החברה את הדיווח. 

האיחוד האירופי קורא לנהוג איפוק מרבי כדי להימנע מהסלמה בעקבות המתקפה נגד המכליות במפרץ עומאן הבוקר. דוברת מטעם שרת החוץ של האיחוד האירופי אמרה כי הארגון עדיין לומד את פרטי האירוע שבו הותקפו כלי שיט נורווגי וכלי שיט בבעלות יפנית. היא הוסיפה כי האזור אינו זקוק לעוד אי־יציבות ומתיחויות, ועל־כן יש להימנע מהתגרויות. דוברת הבית הלבן אמרה לרשת "אל־ערביה" כי הממשל מעריך את המצב בעקבות האירועים הבוקר.

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטיירש, גינה בחריפות את ההתקפה על המכליות: "העובדות חייבות להיות ברורות, העולם אינו יכול הרשות לעצמו עימות גדול באיזור המפרץ". בתוך כך קרא סגן שר החוץ של רוסיה לנקוט צעדים כדי להביא ליציבות במפרץ.

הפופולריים