איראן: נתניהו מאיים להשמיד אותנו, אי אפשר לא להגיב לכך

איראן: קשה שלא להגיב לאיומים של נתניהו
שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף ניצל את פגישתו עם עמיתו הגרמני כדי לשלוח מסרים חריפים לארצות הברית וישראל: "עסקת המאה היא פשע נגד המזרח התיכון"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הייקו מאס ומוחמד ג'וואד זריף
צילום: צילום: איי פי

"נתניהו הוא שמאיים להשמיד את איראן ולא ייתכן כי הוא יאיים על עמנו מבלי שנגיב על כך", כך הכריז שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף בפתח פגישתו היום (שני) עם עמיתו הגרמני הייקו מאס. מאס הגיע לטהראן על מנת להציל את הסכם הגרעין בין הרפובליקה האסלאמית לבין המעצמות והתקבל במתקפה איראנית על ארצות הברית וישראל.

בפתח הפגישה עם מאס תקף זריף את "עסקת המאה" וכינה את תוכנית השלום של ארצות הברית לאזור "פשע אמריקני נגד המזרח התיכון". זריף הוסיף: "ישראל וארצות הברית הן הסיבות השורשיות לבעיות במזרח התיכון בניגוד לכל התקנות הבין לאומיות".

"הכיבוש מוכר על ידי ארצות הברית ואנטי הומניות מורגשת כלפי הפלסטינים". עוד אמר שר החוץ זריף כי ארצות הברית שמפעילה מלחמה כלכלית נגד טהרן "לא יכולה לצפות להישאר בטוחה".

טרם הגעתו של הייקו מאס לטהראן מסר דובר משרד החוץ האיראני עבאס מוסאווי כי "איראן לא ראתה עד כה צעדים פרקטיים ומוחשיים מכיוון האיחוד האירופי", כדי להציל את הסכם הגרעין שנחתם לפני כארבע שנים. מוסאווי הוסיף כי טהראן לא תדון על נושאים נוספים מעבר ליישום הסכם הגרעין, ואמר גם כי לאיראנים אין אמון במערכת הבנקאית INSTEX, שאמורה לעקוף את הסנקציות האמריקניות: "אין לנו תקווה לראות את המערכת הזאת בפעולה. אם היא בכלל הייתה אמורה לעבוד זה היה קורה עד עכשיו".

אתמול אמר זריף כי אירופה לא נמצאת בעמדה למתוח ביקורת על התנהלותה של איראן, והוסיף כי הסנקציות הנוספות, עליהן הכריזה ארצות הברית בשבוע שעבר, הן תוצאה של "תסכול".

ביום שישי האחרון הודיעה ארצות הברית כי העיצומים על התעשייה הפטרוכימית של איראן הוטלו משום שחלק מהכנסותיה משמש למימון משמרות המהפכה, גורם המערער את היציבות במזרח התיכון. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הוסיף כי "הלחץ המקסימלי על איראן ממשיך. ארצות הברית תמנע מהמשטר לקבל את הכסף שהוא זקוק לו כדי לערער את המזרח התיכון".

הפופולריים