כתב תחקירים רוסי חשוד בסחר בסמים; עיתונאים במדינה - מפלילים אותו

רוסיה: כתב תחקירים חשוד בסחר בסמים
איוואן גולונוב, הטוען לחפותו, נשלח למעצר בית לחודשיים. עיתונאים במדינה: המעצר בגלל עבודתו, הוא קיבל איומים רבים על חייו. ארה"ב קראה לשחררו, בריטניה הביעה דאגה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איוואן גולונוב, עיתונאי רוסי שחשוד בסחר בסמים בביהמ"ש, יוני 2019
צילום: אי-פי

כתב תחקירים רוסי החשוד בסחר בסמים נשלח אתמול (שבת) למעצר בית בן חודשיים. האיש, איוואן גולונוב, טוען לחפותו ועיתונאים במדינה מעריכים כי הוא נעצר בשל עבודתו ככתב תחקירים. מדינות במערב, בהן ארצות הברית ובריטניה, הביעו דאגה ממעצרו.

גולונוב בן ה-36, כתב באתר חדשות עצמאי מוערך בשם "מדוזה", נעצר ביום חמישי במוסקווה. במהלך הדיון אתמול בבית המשפט בעיר טענה המשטרה כי ברשותו נמצאו ארבעה גרם של חומר החשוד כסם, והוא מואשם בניסיון לסחור ב"כמות גדולה" של מפדרון וקוקאין. "זה כמו סרט. מעולם לא האמנתי שאהיה נוכח בהלוויה שלי", אמר גולונוב בבית המשפט.

גולונוב חש ברע ונלקח לבדיקות בבית חולים קודם שהובא לבית המשפט לדיון. הרופאים דחו את טענות עורכי דינו שצלעותיו נשברו ושהוא סובל מזעזוע מוח כתוצאה מאלימות המשטרה, ואמרו כי הוא סובל רק משריטות על גבו ומחבלה בעינו. המשטרה הרוסית הכחישה כי הוא הוכה בזמן מעצרו, אך הודתה כי תמונות שפרסמה שבהן נראו כביכול אביזרים לשימוש בסמים בדירתו – אינן קשורות אליו. 

תומכי העיתונאי גולונוב מחוץ לבית המשפט במוסקווה, אתמול (צילום: אי-פי)

תומכיו וצוות ההגנה של גולונוב אמרו כי העיתונאי קיבל איומים לרצוח אותו, וטענו כי הסמים נשתלו עליו כדי להענישו על עבודתו. באתר מדוזה הצטרפו לטענות: "יש לנו סיבות להאמין שגולונוב נתבע בגלל עבודתו העיתונאית", נמסר. מנכ"לית האתר גלינה טימצ'נקו סיפרה: "איוואן קיבל איומים. לפני חודשיים הם הגיעו כמעט מדי יום. הם אמרו 'נקבור אותך לנצח'". מערכת האתר נמצאת בלטביה כדי להימנע מהצנזורה הרוסית, אולם כמה מכתביה חיים ברוסיה. גולונוב חקר תחומים כמו תעשיית ההלוויות במדינה ושחיתות בעיריית מוסקווה.

במהלך הדיון בבית המשפט שבו נשלח למעצר בית הפגינו מחוץ לכתלי בית המשפט כמה מאות אזרחים מתומכיו של גולונוב שמחו על מעצרו של העיתונאי. הפגנה דומה היתה גם בסנקט פטרבורג. שגרירות ארצות הברית במוסקווה קראה לשחרר את גולונוב. בציוץ בטוויטר נכתב מטעם השגרירות כי העיתונאי "לא צריך להיתבע בגלל פעילותו המקצועית". בשגרירות בריטניה במדינה אמרו כי המקרה "מדאיג". בתל אביב ובברלין נערכו הפגנות קטנות שבהן שקראו לשחרר את גולונוב.

הפופולריים