דיווח: עשור לאחר הרצח, נעצרו חשודים בהתנקשות במרגל שבתאי קלמנוביץ'

נעצרו חשודים ברצח המרגל שבתאי קלמנוביץ'
ברוסיה מדווחים כי המשטרה עצרה 3 חשודים בחשד לתכנון וביצוע הרצח של מי שריגל למען ברית המועצות לשעבר והקג"ב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שבתאי קלמנוביץ'
צילום: אי-פי

רשויות החוק ברוסיה עצרו שלושה בני אדם בחשד לתכנון ומעורבות ברצח המרגל ואיש העסקים שבתאי קלמנוביץ' לפני כמעט עשור. אחד החשודים, עלי בלחורוויב, הובא בפני שופט ומעצרו הוארך עד ה־28 ביוני. שני החשודים הנוספים הם באטי טומגוייב וג'בראיל קוסטוייב. לשלושה עבר עשיר של עבירות פליליות.

קלמנוביץ' נורה במוסקווה בשנת 2009 ברכבו ומת זמן קצר לאחר מכן מפצעיו. טומגוייב נחשד בשנת 2002 בביצוע תקיפה של קומיקאי רוסי ידוע, מיכאיל זבנצ'קי. לפי החשד, הוא התנפל על הקומיקאי ברחוב וניסה לחטוף את תיקו.

בלחורוויב היה חבר בכנופיית פשע אלימה שפעלה באזור מוסקווה ונידון לחמש שנות מאסר בגין גניבה. קוסטוייב ישב בכלא בגין ביצוע "מעשים בנדיטיים" והוא שוחרר מן הכלא זמן קצר לפני הירצחו של קלמנוביץ' ב־2009. ההערכה ברוסיה היא כי החיסול קשור להסתבכות עם גורמים פליליים.

בשנים שלאחר הרצח, החקירה נקלעה למבוי סתום והועלו סברות שונות בנוגע למניעים שהובילו להתנקשות בקלמנוביץ' במרכז הבירה הרוסית. בשלב מסוים תיק החקירה נסגר, אולם הוא נפתח מחדש בפברואר השנה. לפי הערכות, מידע חדש החל לזרום למשטרה לאחר שאיש עסקים ידוע שניסה להלך אימים על העדים ולהשתיק את החקירה הלך לעולמו.

לאחר מותו החלו כמה מהם למסור גרסאות למשטרה. לפי ממצאי החקירה, חוליית החיסול אספה מידע במשך חודשים על קלמנוביץ' וידעה פרטים רבים על תנועותיו. הדבר אפשר לחברי החוליה להתקרב לרכבו של קלמנוביץ' ולפתוח באש מטווח קצר.

הפופולריים