זן הולך ונעלם: מת הקרנף הסומטרי הזכר האחרון במלזיה

מת הקרנף הסומטרי הזכר האחרון במלזיה
טאם, קרנף סומטרי בן 30 מבורניאו היה האחרון מסוגו במלזיה. אחריו נשארה רק נקבה אחת בזן הנכחד במדינה שבדרום מזרח אסיה. בכל העולם נותרו בין 30 ל-80 קרנפים מתת המין הקטן ביותר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קרנף סומטרי
צילום: צילום: אי.אף.פי

הקרנף הסומטרי הזכר האחרון במלזיה מת אתמול (שני) כשהוא משאיר אחריו רק נקבה אחת בזן הניצב כעת בפני הכחדה כמעט ודאית. כך הודיעה שרת התיירות, התרבות ואיכות הסביבה של מדינת סאבה באי בורניאו. הקרנף הנושא את השם טאם מת בגיל 30. הוא חי בשמורת טבע באי מאז שנלכד לפני כ-11 שנה.

הקרנף הסומטרי, הקטן מבין זני הקרנפים בעולם, נכחד מהטבע במלזיה לפני ארבע שנים. לפי הערכות מומחים נותרו בין 30 ל-80 פרטים של תת המין ברחבי העולם, מרביתם בצדו האינדונזי של האיים סומטרה ובורניאו. אימאן, נקבת קרנף סומטרי שנלכדה בשנת 2014, היא כעת הפרט היחיד החי במלזיה, אחרי שנקבה נוספת מתה לפני כשנתיים.

בעבר היה הקרנף הסומטרי נפוץ ברחבי דרום מזרח אסיה ואף בחלקים מהודו. בעקבות אובדן בית גידול וציד הפך המין למבודד, מה שהפך את תהליך ההתרבות שלו לנדיר ביותר ואת האפשרות שייכחד הסופית בתוך כמה עשורים לכמעט בלתי נמנעת. בעשור האחרון ניסתה מלזיה ללא הצלחה לזווג את הקרנפים שבשבי באמצעות הפריה מלאכותית. כחלק מהניסיונות הללו גם נלקחו דגימות די.אן.אי מהקרנף טאם וזאת לצורך ניסיון עתידי לשחזר את הזן.

הפופולריים