הרב של ברלין: לא ממליץ ליהודים לנוע עם כיפה בשכונות שיש בהן מוסלמים

"לא ממליץ ליהודים לחבוש כיפה בשכונה מוסלמית"
לאחר שהממונה על האנטישמיות בגרמניה פרסם אזהרה ליהודים שלא להסתובב עם כיפה בציבור אומר הרב יצחק ארנברג כי לדעתו הממשלה אינה צריכה לומר דברים כאלה. הנשיא ריבלין: "הדברים הותירו בי זעזוע עמוק"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה נגד אנטישמיות בגרמניה
צילום: צילום: אי-פי

רב הקהילה היהודית בברלין, יצחק ארנברג, אומר היום (ראשון) כי הוא אינו ממליץ ליהודים בגרמניה לנוע עם כיפה בשכונות שיש בהן מוסלמים. הוא אמר את הדברים ריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, בתגובה לאזהרה שפרסם הממונה הממשלתי על האנטישמיות בגרמניה, פליקס קליין, שבמסגרתה אמר כי הוא אינו יכול לומר שהיהודים בטוחים בכל זמן ובכל מקום בגרמניה, במיוחד כאשר הם חובשים כיפה.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

הרב ארנברג אמר בריאיון כי פליקס קליין, לא חידש הרבה כשאמר שהוא אינו יכול להמליץ ליהודים לחבוש כיפה בכל מקום בגרמניה, אך לדעתו "הממשלה אינה צריכה לומר דבר כזה". עם זה, קרא ארנברג לכל חברי הקהילה ללכת ולהצביע בבחירות לאיחוד האירופי, כשכיפה על ראשם. הרב ארנברג ציין עוד כי יש עלייה באנטישמיות בגרמניה ולרוב התקריות אחראים מוסלמים ולא ניאו־נאצים.


נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס להמלצה בגרמניה להימנע מחבישת כיפות בציבור: "דבריו של הממונה על המאבק באנטישמיות בגרמניה המתארים מציאות לפיה עדיף שיהודים לא יחבשו כיפה ברחבי המדינה, מחשש לבטחונם, הותירו בי זעזוע עמוק", כתב ריבלין.
"האחריות לשלומם, חירותם וחופש אמונתם של בני הקהילה היהודית בגרמניה מונחת על כתפי רשויות האכיפה והממשלה בגרמניה", המשיך הנשיא. "אנו מוקירים ומעריכים את עמדתה המוסרית של ממשלת גרמניה ומחויבותה לקהילה היהודית החיה במדינה, אך החשש לבטחונם של יהודי גרמניה מהווה כניעה לאנטישמיות. כניעה שכזו כמוה כהודאה בכך שיהודים אינם בטוחים, שוב, על אדמת גרמניה. לעולם לא ניכנע, לא נשפיל מבט ולא נגיב בתבוסתנות אל מול האנטישמיות ואנו מצפים ודורשים מבנות בריתנו לנהוג באותו האופן".

אתמול אמר הממונה על האנטישמיות בגרמניה לכאן חדשות כי:  "היו מקרים שיהודים הותקפו כי הם זוהו כיהודים באזורים שונים, וזה משהו שאסור לקבל. הם צריכים להיות ערניים. אני מראש רוצה למנוע אי הבנות. אני תיארתי את המצב, ואני בכלל לא רוצה להגביל את ההתנהגות של הקהילות היהודיות. אנחנו צריכים להילחם באנטישמיות ולהגן על היהודים בכל צורה".

לטענת קליין, כ-90% מתקיפות היהודים מבוצעות בידי אנשי ימין קיצוני. עם זאת, הוא מודה כי חלקן  מבוצעות גם בידי מוסלמים "שחיים תקופה ארוכה יותר בגרמניה וצופים מכאן בערוצים ערביים המציגים תמונה קטלנית של ישראל ויהודים״. עוד טען קליין כי המשטרה והמורים בגרמניה צריכים לעבור השתלמויות נרחבות יותר בנושא: ״רבים מהם לא יודעים מה מותר ומה אסור. יש הגדרה ברורה של מהי אנטישמיות וכדאי ששוטרים ילמדו אותה במהלך הכשרתם״.

הפופולריים