דיווח: איראן הורתה לחיזבאללה לפגוע באמריקנים

דיווח: איראן הורתה לחיזבאללה לפגוע באמריקנים
ערוץ אל חדת' דיווח כי ארה"ב יירטה שיחות בין איראן לחיזבאללה, שם הייתה ההוראה. עוד דווח כי בכיר עומאני העביר מסר לאיראן ולפיו וושינגטון רצינית לגבי האפשרות של שימוש בכוח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חסן נסראללה
צילום: צילום: אי-פי

ערוץ אל-חדת', שמשדר מאיחוד האמירויות, דיווח הערב (שלישי) כי ארצות הברית יירטה שיחות שבהן איראן הורתה לחיזבאללה לבצע התקפות נגד אמריקנים. שר ההגנה של ארצות הברית פטריק שנהאן העריך כי הפעולות האמריקניות במפרץ הרתיעו את איראן וגרמו "להשהיית פעולות שתוכננו".

הערוץ אל-חדת' דיווח עוד ממקורותיו כי שר החוץ העומאני, יוסף בן עלווי, העביר אתמול מסר אמריקני חריף לאיראן במהלך ביקורו במדינה. לפי הדיווח, הבכיר העומאני אמר למארחיו כי וושינגטון רצינית לגבי האפשרות של שימוש בכוח. המסר של ארצות הברית כלל איום בתגובה מוחצת על כל פעולה תוקפנית של איראן נגד ארצות הברית ובעלות בריתה.

עוד נטען כי הוצע לטהראן לשאת ולתת עם ארצות הברית בהתבסס על 12 הנקודות שהציג שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שנוגעות להתנהלות של טהראן מחוץ לגבולותיה ולתכנית הטילים הבליסטיים שלה.

נשיא איראן חסן רוחאני המשיך לתקוף היום את ארצות הברית ואת הנשיא דונלד טראמפ. "טירונים עם רעיונות נאיביים - טראמפ נסוג מאיומיו על איראן אחרי שראה את האחדות באומה האיראנית", אמר רוחאני בטלוויזיה הממלכתית באיראן. שר החוץ של איראן ג'וואד זריף הזהיר: "ארצות הברית משחקת משחק מסוכן".

זריף הבהיר בריאיון לרשת CNN כי איראן תסרב לשוחח עם ממשלו של טראמפ. השר הוסיף כי ארצו לא תנהל מגעים עם ארצות הברית, עד שזו לא תראה "כבוד" לטהראן ולהסכם הגרעין. שר ההגנה של ארצות הברית פטריק שנהאן ציין כי מהלכי ההרתעה האמריקניים מול איראן גרמו "להשהיית המתקפות שתוכננו נגדנו".

בתוך כך, אמר ראש ממשלת עיראק, עאדל עבד אל-מהדי, כי ארצו שלחה משלחות לארצות הברית ולאיראן כדי "להפחית את מפלס המתיחות בין המדינות". לדבריו, אף גורם בארצו אינו מעוניין להוביל למלחמה. אל-מהדי ציין כי בעיראק מחפשים חלופות לייצוא נפט אם מצרי הורמוז ייחסמו בכלל המתחיות.

אתמול אמר גורם איראני רשמי לסוכנות ידיעות במדינה כי איראן הגדילה פי ארבעה את שיעור ההעשרה של אורניום מועשר בדרגה נמוכה. כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה שאיראן יכולה לייצר תחת הסכם הגרעין עומד על 300 ק"ג, ובאיראן אומרים שאינם יכולים ליישם זאת תחת החסם הנוכחי. אותו גורם איראני אמר ש"ההגבלה בהסכם הגרעין לגבי כמות האורניום המעושר כבר לא תקפה".

שלשום איים נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על איראן, וכתב: "אם איראן רוצה להילחם - זה יהיה הסוף של איראן. אל תאיימו עלינו". זאת לאחר שטיל קטיושה נחת הערב באזור ה"גרין זון" בבגדאד. לפי דיווחים מהמקום, יעד התקיפה הייתה שגרירות ארצות הברית שנמצאת במקום. באזור נשמעה אזעקה ולא ידוע על נפגעים בתקיפה.

הפופולריים