רוחאני: "אין טעם בשיחות עם ארה"ב"; טראמפ: "אם יקרה משהו - נגיב בחוזקה"

רוחאני: "אין מקום לשיחות עם ארצות הברית"
נשיא ארה"ב הכחיש כי מדינתו יוזמת מו"מ מול טהראן: "אני רוצה שיתקשרו רק אם הם מוכנים" • השגריר האיראני באו"ם מאיים ב"השלכות רציניות ונרחבות על השלום והביטחון העולמיים" אם בעיות האזור לא יטופלו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני
צילום: צילומים: איי-פי

על רקע היחסים המתוחים בין שתי המדינות, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הלילה (שלישי) כי אין בידי וושינגטון כל עדויות שאיראן פעלה בדרך כלשהי נגד האינטרסים שלה במזרח התיכון. עם זה הזהיר את טהראן כי אם יקרה משהו, תגיב ארצות הברית ביד חזקה.

בשיחה עם עיתונאים קודם שהמריא לעצרת בחירות בפנסליבניה הוסיף טראמפ כי יהיה מוכן לשאת ולתת עם האיראנים אם הם יפנו אליו, אך הכחיש כי מדינתו היא זו שמנסה לפתוח במשא ומתן מול טהראן. "אני רוצה שיתקשרו רק אם הם מוכנים. אם הם לא מוכנים אז שלא יטרחו לטלפן״, אמר הנשיא האמריקני.


מנגד, נשיא איראן חסן רוחאני אמר הלילה כי אף שהוא תומך בדיפלומטיה ובהידברות, אין טעם בשיחות עם ארצות הברית. לדברי רוחאני, "המצב הנוכחי אינו מתאים לשיחות, והבחירה של טהראן בעת הזאת היא התנגדות ותו לא". 

אמש אמר דיפלומט איראני בשם חוסיין אמיר עבדאלליהאן בראיון לרשת CNN כי טראמפ יכול לטלפן כל העת לאיראן ולנהל עמה משא ומתן, אולם הוא מדמה לחשוב שיש לו אקדח על ראשה של איראן בדמות העיצומים. "הכול זה דמיון שלו", אמר עבדאלליהאן. "עכשיו הוא רוצה שאנחנו נתקשר אליו? זה נשיא משוגע!".

שגריר איראן באו"ם, מג'יד רוואנצ'י, איים אמש ואמר כי אם לא יטופלו ביסודיות בעיות האזור, התפרצות של עימות אפשרי בעתיד עלולה לגלוש מהמימד האזורי ולגרום בוודאות להשלכות רציניות ונרחבות על השלום והביטחון העולמיים. במכתב ששיגר לראשי האו"ם, ציין רוואנצ'י כי "איראן לעולם לא בוחרת במלחמה כחלופה או אסטרטגיה לקידום מדיניות החוץ שלה", אבל הזהיר שאם ייכפו מלחמה על איראן, היא "תגיב בתקיפות על זכותה האינהרנטית להגנה עצמית".

סגנו של מנהיג חזבאללה, נעים קאסם, הטיל על ישראל וארצות הברית את האחריות להסלמה באזור המפרץ. לדבריו, ״שפת האיומים והמלחמה של ישראל וארצות הברית עלולה לגרור את העניינים למצב של סף עימות״. קאסם אמר את הדברים לשליחו של מזכ״ל האו״ם ללבנון, יאן קוביץ׳, בפגישה שנערכה בין השניים.

גורם איראני רשמי אמר אתמול לסוכנות ידיעות במדינה כי איראן הגדילה פי ארבעה את שיעור ההעשרה של אורניום מועשר בדרגה נמוכה. כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה שאיראן יכולה לייצר תחת הסכם הגרעין עומד על 300 ק"ג, ובאיראן אומרים שאינם יכולים ליישם זאת תחת החסם הנוכחי. אותו גורם איראני אמר ש"ההגבלה בהסכם הגרעין לגבי כמות האורניום המעושר כבר לא תקפה".


דובר המועצה לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז כמאלונדי, אומר כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית עודכנה על כך שבעיר נתנז יבוצע גידול בשיעור ההעשרה של האורניום. עם זאת, שיעור ההעשרה החדש עדיין רחוק מהפרת הסכם הגרעין. כל עוד איראן צוברת אוראניום מועשר ברמה נמוכה (3.5%) ובכמות נמוכה מ־300 ק"ג, הם לא מפרים את ההסכם. אולם איראן מאיימת להתחיל להעשיר ברמה גבוהה (20%), תוך 60 יום, מה שצפוי להפר את ההסכם.

הפופולריים