בכיר איראני: הגדלנו פי 4 את העשרת האורניום, הגבלות ההסכם לא תקפות

בכיר איראני: הגדלנו פי 4 את העשרת האורניום
מתיחות ארה"ב־איראן: גורם איראני רשמי אמר לסוכנות ידיעות במדינה כי איראן אינה יכולה לעמוד בהסכם הגרעין הנוכחי תחת החסמים החדשים. בשלב זה איראן עדיין לא מפרה את ההסכם - אך מאיימת שתוך 60 יום תגדיל את קצב ההעשרה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני, איראן, גרעין
צילום: צילום: אי-פי

המתיחות במפרץ הפרסי: גורם איראני רשמי אומר היום (שני) לסוכנות ידיעות במדינה כי איראן הגדילה פי ארבעה את שיעור ההעשרה של אורניום מועשר בדרגה נמוכה. כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה שאיראן יכולה לייצר תחת הסכם הגרעין עומד על 300 ק"ג, ובאיראן אומרים שאינם יכולים ליישם זאת תחת החסם הנוכחי. אותו גורם איראני אמר ש"ההגבלה בהסכם הגרעין לגבי כמות האורניום המעושר כבר לא תקפה".

דובר המועצה לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז כמאלונדי, אומר כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית עודכנה על כך שבעיר נתנז יבוצע גידול בשיעור ההעשרה של האורניום. עם זאת, שיעור ההעשרה החדש עדיין רחוק מהפרת הסכם הגרעין. כל עוד איראן צוברת אוראניום מועשר ברמה נמוכה (3.5%) ובכמות נמוכה מ־300 ק"ג, הם לא מפרים את ההסכם. אולם איראן מאיימת להתחיל להעשיר ברמה גבוהה (20%), תוך 60 יום, מה שצפוי להפר את ההסכם.

אתמול איים נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בטוויטר על איראן, וכתב: "אם איראן רוצה להילחם - זה יהיה הסוף של איראן. אל תאיימו עלינו". זאת לאחר שטיל קטיושה נחת הערב באזור ה"גרין זון" בבגדאד. לפי דיווחים מהמקום, יעד התקיפה הייתה שגרירות ארצות הברית שנמצאת במקום. באזור נשמעה אזעקה ולא ידוע על נפגעים בתקיפה.

ביום שבת אמר שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, כי לא תהיה מלחמה משום ש"טהרן אינה מעוניינת במלחמה, ואיש אינו שוגה באשלייה כי יוכל להתעמת עם איראן". כך דיווחה סוכנות הידיעות אירנא. 


הפופולריים