נשיא פולין על תקיפת השגריר: "התקפה של שנאה נגדנו"

נשיא פולין על תקיפת השגריר: התקפת שנאה נגדנו
אנדז'יי דודה הגיב לאירוע היריקה על השגריר וקרא לרשויות לספק הסברים. הוא אמר כי "יש להציע דרכים להפסיק את האנטי פולניות כמו את האנטישמיות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא פולין אנדז'יי דודה
צילום: צילום: אי-פי

נשיא פולין אנדז'יי דודה הגיב הערב (רביעי) לתקיפת השגריר הפולני בתל אביב ודרש הסברים מישראל בנוגע למעשה. לדברי דודה: "מדובר בהתקפה אנטי פולנית של שנאה נגדנו. על הרשויות הישראליות להסביר את מה שארע והכי חשוב - להציע דרכים להפסיק את האנטי פולניות. כמו שנלחמים באנטישמיות צריך להילחם באנטי פולניות". בתוך כך, השגריר הפולני הכחיש את הטענות שעובד השגרירות קרא ליורק "יהודון". 

מוקדם יותר הגיב משרד החוץ הפולני לתקרית ואמר שהוא מביע דאגה מהמעשה. בהודעה נמסר: "מעשים כאלה ראויים לגינוי חד-משמעי. בעקבות המצב הוזמנה שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי, למשרד החוץ הפולני. היא הצטערה על האירוע ואמרה כי הרשויות הישראליות בודקות את נסיבות המקרה. אנו מקווים שהרשויות הישראליות יעשו כל מאמץ להביא את האחראים לדין ולמנוע תקריות דומות אשר מכוונות כלפי דיפלומטים פולנים". 

אריק לדרמן, החשוד בתקיפת שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי, התנצל מוקדם יותר על כך שירק אתמול לעבר השגריר. "משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות הייתה בענייני השבת רכוש. אחד מעובדי השגרירות כינה אותי בשפה הפולנית 'יהודון'", הסביר לדרמן.

"אמירה זו עוררה בי תחושות קשות מאוד" ציין החשוד. לדרמן סיפר כי לאחר שעזב השגרירות, צעד אל עבר רכבו שחנה ברחוב סמוך לשגרירות. "המדרכות המשובשות באזור הקשו על מעבר נוח, וצעדתי בכביש, כאשר תוך כדי כך הגיח מאחורי רכב אשר צפר לי בחוזקה וגרם לי לבהלה. על כך הבעתי תרעומת כפי שהבעתי ובאופן עליו אני מצר", אמר.

בית משפט השלום בתל אביב שחרר למעצר בית בתנאים מגבילים את לדרמן, תושב הרצליה פיתוח בן 65. לדרמן, אדריכל במקצועו טען אתמול כי כשהלך בכביש, המדרכה הייתה חסומה, השגריר הגיע ברכבו וצפר לו שיזוז מהכביש. בתגובה היכה על הרכב, השגריר מצידו הוציא את הטלפון ותיעד אותו. לדרמן כעס ובתגובה פתח את הדלת וירק לעבר השגריר. לטענתו לא ידע שמדובר בשגריר אבל כן שמדובר ברכב של השגרירות הפולנית.

הפופולריים