"זלנסקי יישב יהודים וישראלים במקום רוסים": יועצו של פוטין בהתבטאות אנטישמית

"זלנסקי יישב יהודים וישראלים במקום רוסים"
על פי היועץ סרגיי גלאזייב, יהודים יסכימו להגר לאוקראינה בשל "המלחמה הבלתי פוסקת" בישראל. גלאזייב אף אמר כי התמיכה של טראמפ בזלנסקי נובעת מחיבתו של הממשל האמריקני לחוגי ימין בישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ולדימיר זלינסקי
צילום: צילום: AFP

יועצו הכלכלי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין סרגיי גלאזייב התבטא היום (שלישי) בצורה אנטישמית. גלאזייב התייחס להיבחרו של נשיא אוקראינה  ולדימיר זלנסקי, שמוצאו יהודי, ואמר: "אפשר שנשיא אוקראינה הנבחר ינקה מחוזות באוקראינה מרוסים כדי ליישב שם יהודים וישראלים שהתעייפו מהסכסוך במזרח התיכון".

היועץ העריך בבלוג האישי שלו כי הממשל החדש באוקראינה עשוי ליישב את אזור דונייצק ולוגאנסק ביהודים במטרה לדחוק משם את הציבור הרוסי האתני. על פי גלאזייב, יהודים יסכימו להגר לאוקראינה בשל "המלחמה הבלתי פוסקת" בישראל. גלאזייב אף אמר בהקשר זה כי התמיכה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במועמדותו של זלנסקי נובעת מחיבתו של הממשל האמריקני הנוכחי לחוגי ימין בישראל.

דובר הקרמלין סירב לגנות את הדברים ואמר כי "מדובר בדעתו האישית בלבד. לפוטין או לקרמלין אין קשר לזה והנושא הזה מעולם לא נידון". במשרד החוץ אמרו בתגובה לדברים כי "במשרד החוץ מביעים פליאה על דבריו של אחד מיועציו הבכירים של נשיא רוסיה. הסגנון הקונספירטיבי והאנטישמי של הדברים אינו ראוי ואינו משקף כלל את טיבם החיובי של יחסי רוסיה עם ישראל".

לפני כשבועיים וחצי ניצח זלנסקי בבחירות באוקראינה את יריבו פטרו פורושנקו. זלנסקי זכה לתמיכה של כ-73% מהקולות. זלנסקי בן ה-41 הוא נטול כל ניסיון פוליטי וכל ניסיונו בתחום מסתכם בסדרת טלוויזיה בה גילם את הנשיא. ולמרות זאת, הוא נחשב למועמד מוביל לאורך הקמפיין. 

הבחירות נערכו על רקע העימות המתמשך והעקוב מדם בין אוקראינה לבין שכנתה רוסיה. הן פורושנקו והן זלנסקי הצהירו בגלוי כי יניעו את ארצם לכיוון מערב וכי המטרה הגלויה של קייב היא הצטרפות לנאט"ו.

במקביל, שני המנהיגים הבטיחו לפעול להחזיר לחזקתה של אוקראינה את חצי האי קרים שסופח לרוסיה ואת מחוזות דונייצק ולוגאנסק הנמצאים כעת בשליטה של בדלנים פרו רוסים. בסביבתו של נשיא רוסיה לעגו לשני המועמדים וכינו את העימות ביניהם, שהתקיים לפני הבחירות בקייב, "מופע בידור מביך".


 

הפופולריים