דווקא ביום השואה: בפולין תוגש הצעת חוק המבקשת למנוע תביעות רכוש של יהודים ממלחמת העולם השנייה

פולין: ההצעה שתנסה למנוע תביעות רכוש יהודיות
החוק נועד למנוע תביעות יהודיות על רכוש ממלחמת העולם השנייה. במפלגת הימין Kukiz 15 מהאופוזיציה הפולנית שתציג את החוק אומרים כי הוא ימנע באופן סופי "תביעות סתמיות על רכוש"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו
צילום: צילום: אי-פי

מפלגת הימין Kukiz 15 מהאופוזיציה הפולנית תציג היום (חמישי) באופן רשמי את הצעת החוק שלה "למנוע דרישה של רכוש פולני שאין לו יורשים" - חוק שבעיקר נועד למנוע תביעות יהודיות על רכוש ממלחמת העולם השנייה. כיום, ניתן להגיש תביעות על רכוש שכזה באמצעות בתי המשפט במדינה. 

במפלגה השלישית בגודלה בפולין אומרים כי החוק ימנע באופן סופי "תביעות סתמיות על רכוש" מצד קורבנות של השואה או מלחמת העולם השנייה, והצעת החוק תוגש לפרלמנט הפולני בשבוע הבא. בפולין מעריכים כי מפלגת השלטון החוק והצדק תתנגד לחוק, וזאת למרות שהיא טרם הצהירה על עמדתה בעניין.

ח"כ יאיר לפיד אמר בתגובה: "לא מספיק להם שדם היהודים זועק מתוך אדמת פולין אז עכשיו קיבלנו עוד הוכחה שבפולין יש כוחות אנטישמיים שמעיזים להרים את הראש ועוד בזמן שאנחנו מציינים את יום השואה בישראל. ממשלת ישראל צריכה לדרוש ממשלת פולין לגנוז את החרפה הזאת"

בין ישראל לפולין קיימת מתיחות, בין היתר על רקע אמירותיו של ישראל כץ, שטען בחודש פברואר כי  הפולנים "ינקו אנטישמיות מחלב אימם". בפולין דרשו התנצלות מישראל ואף איימו בהשבת השגריר. 

אמירתו של השר כץ הייתה בריאיונות לשני כלי תקשורת בישראל והוא ציטט דברים שאמר בשעתו ראש הממשלה יצחק שמיר. עוד בטרם התבטא השר כץ בסוגיית השואה, שררה מתיחות בקשרים בין פולין לישראל על רקע דברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא זה בשולי ועידת ורשה.

 

הפופולריים