חוקרים בנורווגיה: לווייתנים משרתים בצבא האדום

חוקרים בנורווגיה: לווייתנים משרתים בצבא האדום
מומחים ימיים מאמינים כי דייגים במדינה נתקלו בלווייתן לבן שאומן על ידי חיל הים הרוסי למטרות ריגול. מומחה במדינה: "אנחנו יודעים שברוסיה הלווייתנים שימשו לאיתור סירות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לויייתן מרגל של הצבא האדום
צילום:

מומחים ימיים בנורווגיה אומרים כי צבא רוסיה משתמש בליוויתנים לצרכיו. דייגים מכפר אינגה שבנורווגיה דיווחו בשבוע שעבר לרשויות במדינה כי נתקלו בלווייתן לבן שהתקרב לחוף והתנהג באופן חשוד. "כשהתקרבנו אל הלווייתן ראינו שהוא מחובר לרתמה כלשהי", אמר הדייג ג'ואר האסטן לרשת הרדיו במדינה. על הרתמה שנקשרה סביב גופו נכתב: "שייך לסנקט פטרסבורג", מה שעורר את חשדם של הדייגים.

מומחים ימיים במדינה מאמינים כי הלווייתן - בשל ההתנהגות המוזרה שחיפש, לכאורה, באופן פעיל כלים וניסה למשוך רצועות וחבלים מצדי הסירות - משמש את הצבא הרוסי למטרות ריגול. רוסיה היא לא המדינה היחידה שבה משמשים בעלי חיים ימיים למטרות צבאיות. גם ארצות הברית עושה שימוש בחיות ים כגון אריות ים ודולפינים למטרות דומות.


אודון ריקרדן, פרופסור במחלקה לביולוגיה ארקטית וימית באוניברסיטה ארקטיק שבנורווגיה, אמר בתגובה למקרה: "אנחנו יודעים שברוסיה הלווייתנים שימשו לאיתור סירות". ריקרדן יצר קשר עם חוקרים רוסים שטענו כי ללווייתן שהגיע לנורווגיה אין שום קשר אליהם. נציין כי בשנות ה־80' של רוסיה הסובייטית גוייסו דולפינים במטרה לאתר נשק תת ימי.

הפופולריים