ניצול מהירי בבית הכנסת: "המחבל צרח לי 'רוץ' והתחבאתי מתחת לשולחן"

"המחבל צרח לי 'רוץ' והתחבאתי מתחת לשולחן"
גיל פסטרנק שהיה בזירת הירי סיפר בכאן רשת ב איך הצליח להתחבא מהמחבל. הוא הוסיף שאביו חזר למקום לחפש אותו והוא חיכה עד לסיום האירוע. אמו אמרה: "זה היה אירוע מאוד טראומתי עבור בעלי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זירת הירי בקליפורניה
צילום: צילום: אי-פי

גיל פסטרנק בן ה-18 שהיה בבית הכנסת בקליפורניה בזמן הירי במקום סיפר הבוקר (ראשון) בכאן רשת ב על השתלשלות האירועים. בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" סיפר פסטרנק כי "המחבל ירה באשה שעמדה בכניסה ואז הבחין בי. הוא התחיל לצרוח לי באנגלית 'רוץ', קפצתי לתוך חדר והתחבאתי מתחת לאחד השולחנות. הוא התקרב לחדר והבין שאני שם, אבל לא רצה לבזבז זמן".

"אני הבנתי מה קורה, כבר הייתי באירוע ירי בבית ספר פעם. שמעתי ילדה קטנה צורחת 'אמא אני מפחדת'. שמעתי אישה צורחת 'הוא ירה בה' וכולם צרחו ורצו", המשיך פסטרנק. "למזלנו הגדול, התחלתי לשמוע יריות מרובה אחר. זה בגלל שהיה לנו איש ביטחון בתוך בית הכנסת, שלמזלנו הגדול הגיב יחסית מהר".

האזינו לריאיון המלא עם רגינה וגיל פסטרנק

פסטרנק הוסיף כי "אבא שלי היה בבית הכנסת, הוא יצא מהדלת רץ וקפץ מסביב לגדר. אבל אחרי בערך 10 שניות הוא הבין שאני לא איתו. הוא התחיל לרוץ חזרה לכיוון בית הכנסת. הוא נכנס וחיפש אותי וצרח 'גיל אתה שם'? אבל אני לא רציתי להגיב בזמן הזה כי חששתי שאם אני אצא המחבל עדיין יהיה שם ואולי הוא יפגע בי. חיכיתי בערך 10 דקות עד ששמעתי שאנשים הפסיקו לצרוח. רק אז אני יצאתי מאיפה שהתחבאתי ואמרתי לו שהכול בסדר".

אמו רגינה פסטרנק סיפרה כי "עשר הדקות האלה עד שהוא ראה את גיל היו מאוד קשות לבעלי. הוא עכשיו בבית יושב ולא יכול לדבר, זה היה אירוע מאוד טראומתי עבורו. הוא אמר שהדקות שהוא חיפש את גיל היו עשר הדקות הקשות בחייו. זה ממש אזור יפה ושקט ומי היה מאמין, זה קשה לעכל".


אהרון פרץ, סבה של נויה בת השמונה ואביו של אלמוג שנפצעו סיפר: "ראיתי באחד האתרים שיש פיגוע בסן דייגו בחב"ד, ידעתי שזה בית הכנסת של הילדים שלי. התחלתי להתקשר, לא ענו לי, ענתה חברה שלהם שלא שומרת שבת ואמרה שהם פצועים קצת. דאגנו מאוד, אתה יודע מה זה מימונה בשביל מרוקאים, הפסקתי אותה. ברוך השם הכל בסדר איתם".

ישראל דהן, אביה של נויה, היה בבית הכנסת ואמר ב"קלמן-ליברמן": "הבית שלי בשדרות נפגע כמה פעמים, גם אני נפצעתי כמה פעמים. באנו מאש לאש. לפני 5 שנים בפסח ציירו לי צלבי קרס על הבית".

אלמוג פרץ, שנפצע בירי

באירוע הירי שהתרחש אתמול בבית כנסת של חב"ד בפוואי נרצחה לורה גילברט קיי ונפצעו שלושה נוספים. היורה הוא ג'ון ארנסט בן ה-19. ארנסט נכנס למקום כשהוא חמוש ברוצה, פתח באש והחל בהימלטות. שוטר ירה לעברו ולא פגע בו אך לבסוף הוא נעצר.  

כשעה לפני אירוע הירי פרסם ארנסט רשומה בה כתב שקיבל השראה למעשה מברנטון טארנט, שביצע את הטבח במסגדים בעיר כרייסטצ'רץ' בניו זילנד בחודש שעבר. הוא הודה כי הוא האיש שעומד מאחורי מאחורי הצתת מסגד לפני כחודש בעיר אסקונדידו, צפונית-מזרחית לסן דייגו ושיבח את מבצע הירי בבית הכנסת בפיטסבורג. 

הפופולריים