הנרצחת בירי בפאווי: לורה גילברט קיי; חברתה לכאן רשת ב: "נפצעה ילדה משדרות"

"היא הצילה אותי": פורסם שם הנרצחת בפאווי
ד"ר רונית לב סיפרה בכאן רשת ב שבעלה של קיי ביצע בה החייאה, והתעלף כשגילה שמדובר בה. היא הוסיפה שמשפחת הפצועה עברה משדרות בגלל המצב הביטחוני. רבה מסן דייגו: יש בארה"ב סרטן של אנטישמיות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנרצחת באירוע הירי בקליפורניה לורה גילברט קיי
צילום:

הנרצחת באירוע הירי בבית הכנסת בקליפורניה היא לורה גילברט קיי, כך הותר הבוקר (ראשון) לפרסום. בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" סיפרה חברתה הטובה דוקטור רונית לב: "כשראיתי את הרב שלנו כשלקחו אותו למיון, הוא אמר לי, 'תגידי לכולם שהיא הצילה את החיים שלי, שהיא עמדה לפניי והצילה אותי'". היא הוסיפה שבאירוע הירי נפצעה ילדה משדרות.

"קיי היא החברה הכי טובה שלי בכל העולם, היא האימא השנייה של כל הילדים שלי. היא הייתה ציונית, היא הלכה לבית כנסת כדי להגיד קדיש פעם ראשונה שלה בחיים, לאימא שלה שנפטרה, וזה היה לה חשוב להיות בבית כנסת", סיפרה לב. "בעלה הוא רופא בקהילה ושמע את הירי. הוא עשה החייאה על אשתו כשהוא לא ידע שזאת היא. אחר כך הוא ראה את הפנים שלה והתעלף".

לב הוסיפה כי "יש ילדה שנפצעה משדרות. יש טרור בארץ, יש טרור בשדרות ומי ידע שיהיה טרור פה בפוואי, קליפורניה. הם עזבו את שדרות בגלל מה שקורה שם ובאו לפה לחיים קצת יותר טובים. הם כולם רוצים שהעולם יידע שזו אנטישמיות".


הרבה יעל רידברג מסן דייגו אמרה בריאיון לאריה גולן: "יש עכשיו בארצות הברית סרטן של אנטישמיות, ממש גזענות שאפשר להגיד שלא ראינו דבר כזה הרבה זמן. אחרי פיטסבורג כל בית כנסת נכנס לשיחות על ביטחון. אבל שנאה פלוס השגת נשק אוטומטי, זה לא משנה איזו אבטחה יש לכם, כי הדברים האלה ביחד לא נותן לאף אחד ביטחון".

היורה שפתח אמש באש בבית כנסת של חב"ד בפוואי הוא ג'ון ארנסט בן ה-19. באירוע הירי נרצחה אשה אחת ונפצעו שלושה, בהם רב הקהילה, מצבם יציב. ארנסט נכנס למקום כשהוא חמוש ברוצה, פתח באש והחל בהימלטות. שוטר ירה לעברו ולא פגע בו אך לבסוף הוא נעצר.  

כשעה לפני אירוע הירי פרסם ארנסט רשומה בה כתב שקיבל השראה למעשה מברנטון טארנט, שביצע את הטבח במסגדים בעיר כרייסטצ'רץ' בניו זילנד בחודש שעבר. הוא הודה כי הוא האיש שעומד מאחורי מאחורי הצתת מסגד לפני כחודש בעיר אסקונדידו, צפונית-מזרחית לסן דייגו ושיבח את מבצע הירי בבית הכנסת בפיטסבורג. 

מירי קיטאי המתגוררת בסן דייגו ואחראית על סעיר מטען הפדרציה היהודית אמרה בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב על אירוע הירי: "הקהילה היהודית המומה וכואבת. אין סימני אנטישמיות בסן דייגו. זאת קהילה שקטה ושלווה, לא הכרנו את נושא האנטישמיות כל כך. אולי בקמפוסים יותר מרגישים את זה – לא בקהילה". 

הפופולריים