אזהרת מסע לסרי לנקה: "איום קונקרטי גבוה"

אזהרת מסע לסרי לנקה: "איום קונקרטי גבוה"
המטה ללוחמה בטרור פרסם אזהרה שמשמעותה: "להימנע מביקור ולצאת את האזור בהקדם האפשרי". הבוקר התרחש פיצוץ בעיירה פוגודה, סמוך לבית משפט. דובר המשטרה המקומית הבהיר כי לא מדובר בפיצוץ מבוקר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אחת הכנסיות שנפגעו בפיצוץ בסרי לנקה
צילום:

המטה ללוחמה בטרור קבע היום (חמישי) אזהרת מסע שתיים – "איום קונקרטי גבוה", בסרי לנקה, בעקבות גל הפיגועים בימים האחרונים. משמעותו האזהרה היא: "להימנע מביקור ולצאת את האזור בהקדם האפשרי".  

תוקף האזהרה ייבחן מחדש בהתאם להתפתחויות הביטחוניות במדינה. לאחר סדרת פיגועי הטרור בתחילת השבוע, מסרו במטה ללוחמה בטרור כי קיים חשש שהאירועים בסרי לנקה טרם הסתיימו או שיחזרו על עצמם בתקופה הקרובה. 

הבוקר נשמע פיצוץ בעיירה פוגודה, כ-40 קילומטר מזרחית לבירת סרי לנקה קולומבו. דובר המשטרה הבהיר כי מדובר בפיצוץ מאחורי בית משפט וכי זה לא היה פיצוץ מבוקר. בבירה הונחו עובדי הבנק המרכזי להישאר בבניין, בשל אזהרות של כוחות הביטחון כי ייתכן ויהיה פיצוץ בסמוך.

כשעה וחצי לאחר ההודעה על הפיצוץ, נסגרה גם הכניסה לשדה התעופה בקולומבו בשל רכב חשוד, שבסופו של דבר התברר כי לא היווה איום. פיצוץ נשמע גם אתמול באזור בית קולנוע בבירה, אך הרשויות במדינה הוציאו מיד הודעת הרגעה כי מדובר בפיצוץ מבוקר של אופנוע חשוד.


בנאום שנשא לאומה נשיא סרי לנקה אתמול, הוא אמר שבכוונתו לפעול בשבועות הבאים על מנת לארגן מחדש את שורות המשטרה ואת שאר מנגנוני הביטחון. בנוסף הוא הודיע שבכוונתו להדיח את ראשי מנגנוני הביטחון בעקבות כישלונם למנוע את מתקפת הטרור.

לדבריו, אותם בכירים קיבלו התרעה ממדינה ידידותית, אך לא עדכנו אותו ולא אפשרו לו לנקוט בצעדים לסיכול הפיגועים. זאת בהמשך לדיווחים כי מידע מודיעיני חשוב נאסף  כבר לפני חצי שנה בידי סוכנות החקירות הלאומית של הודו והועבר לרשויות בסרי לנקה. 

שלושה ימים לאחר מתקפת הטרור, ההערכות בקרב הרשויות במדינה, כך לפי דיווחים, הן כי מאחורי סדרת הפיגועים עומד מטיף מוסלמי בשם זהראן חאשם, שפעל בסרי לנקה. לפי הדיווחים, לפני שהוציא את מתקפת הטרור לפועל, יחד עם פעילי טרור נוספים, חאשם נהג לפרסם דרשות ברשתות החברתיות, שבהן הפיץ מסרים קיצוניים ואלימים שקוראים ל"השמיד כופרים".


ארגון דאעש, שקיבל אחריות על מתקפת הטרור, פרסם תמונה וסרטון שבהם נראים שבעת המחבלים שביצעו את המתקפה, כך לפי דברי הארגון. בתיעוד נראים השבעה נשבעים אמונים למנהיג דאעש אבו בכר אל בגדאדי. מניין ההרוגים הכולל בשרשרת הפיגועים בסרי לנקה עומד בעת זו על-359. מניין הפצועים עומד על יותר מ-500.

הפופולריים