שר איראני: "ארה"ב טעתה כשהפכה את נושא הנפט לפוליטי"

"ארה"ב עשתה טעות כשהפכה את נושא הנפט לפוליטי"
לאחר שארה"ב הודיעה על ביטול הפטור ממס על ייבוא נפט איראני, בטהראן אמרו שאינם מכבדים את הסנקציות האמריקניות. תגובות שליליות לצעד האמריקני הגיעו ממדינות נוספות. צרפת: נמשיך ליישם את הסכם הגרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
צילום: צילום: אי-פי

באיראן הגיבו היום (שלישי) להחרפת הסנקציות נגד המדינה מצד ארצות הברית, כאשר אתמול הנשיא האמריקני דונלד טראמפ החליט לא לחדש את הפטור מסנקציות על ייבוא נפט איראני, שהוענק למספר מדינות. בתגובה אמר שר הנפט האיראני: "אמריקה עשתה טעות בכך שהפכה את נושא הנפט למשהו פוליטי".

משרד החוץ בטהראן הוסיף בנושא: "איננו מכירים בחוקיות הסנקציות האמריקניות". במקביל, הפרלמנט האיראני העביר חוק המגדיר את כלל צבא ארצות הברית כארגון טרור. זאת לאחר שמוקדם יותר החודש הוא הגדיר את פיקוד המזרח התיכון של הצבא האמריקני ככזה, בתגובה להכרזה של ארצות הברית על משמרות המהפכה כארגון טרור.

התגובות נגד הסנקציות האמריקניות לא הגיעו רק מאיראן. בסין אמרו כי הסנקציות על ייבוא נפט מאיראן "יגבירו את המתיחות" באזור. דובר משרד החוץ הצרפתי אמר כי "צרפת נחושה להמשיך ביישומו של הסכם גרעין עם איראן. יחד עם שותפותיה האירופאיות, צרפת תמשיך במאמציה כדי שאיראן תיהנה מן הפירות הכלכליים הנובעים מהסרת הסנקציות, כל עוד תכבד את כלל התחייבויותיה בתחום הגרעין".

דובר משרד החוץ הצרפתי הוסיף כי ההכנות להקמת מנגנון עוקף סנקציות, עבור חברות אירופאיות הסוחרות עם איראן, מתקדמות באופן חיובי ויסתיימו בקרוב.

מנגד, סעודיה ובחריין בירכו על הסנקציות נגד איראן, בדומה לישראל. השליח המיוחד של הממשל האמריקני לאיראן, בריאן הוק אמר בנושא: "אם נצליח להפסיק את המימון למיליציות הטרור ולתוכניות החימוש הבליסטיות של איראן, יהיה מזרח תיכון בטוח יותר. ארגון חיזבאללה נהג לקבל מאיראן 700 מיליון דולר כל שנה, כעת ארצות הברית מייבשת את הכספים".

הפופולריים