ארה"ב ביטלה את הפטור ממס על ייבוא נפט איראני

ארה"ב ביטלה את הפטור ממס על ייבוא נפט איראני
האמריקנים החליטו שלא לאפשר למדינות לסחור עם איראן בנפט. מטרת ההחלטה, לפי ההודעה של הבית הלבן: "להוריד את ייצוא הנפט האיראני לאפס"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עלי חמינאי ודונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט היום (שני) לא לחדש את הפטור מהסנקציות על ייבוא נפט איראני, שהוענק למספר מדינות. בהודעה של הבית הלבן נכתב כי מטרת ההחלטה היא "להוריד את ייצוא הנפט האיראני לאפס וכך למנוע ממשטר האייתולות את מקור ההכנסה העיקרי שלו". עוד נכתב בהודעה כי ארה"ב, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, הסכימו לפעול במשותף כדי לספק את צורכי השוק. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להחלטה ואמר כי היא "בעלת חשיבות רבה להגברת הלחץ על משטר הטרור האיראני. אנו עומדים לצד נחישותה של ארה"ב נגד התוקפנות האיראנית וזוהי הדרך הנכונה לעצור אותה".

בחודש נובמבר האחרון נכנסו לתוקף העיצומים שהטילה ארצות הברית נגד איראן. שר החוץ מייק פומפאו הכריז כי מדובר בעיצומים "החריפים ביותר מאז ומעולם". במסגרתם נאסר, בין היתר, לחברות ממדינות העולם לסחור עם איראן ולקנות ממנה נפט, המשמש כמקור ההכנסה העיקרי של המדינה.

בנוסף נאסר עליהם לעשות עסקים עם בנקים איראניים. חברות שיפרו את העיצומים צפויות להיענש ולהיות מסולקות מהמערכת הפיננסית של ארצות הברית. למרות זאת העניקו האמריקנים לשמונה מדינות פטור זמני מן האיסור לקנות נפט מאיראן, ביניהן: סין, הודו, קוריאה הדרומית, יפן טורקיה.

הפופולריים