"אזרחי אוקראינה הצביעו מתוך חוש הומור אדיר"

"אזרחי אוקראינה הצביעו מתוך חוש הומור אדיר"
אחרי הניצחון הסוחף לקומיקאי היהודי, ההיסטוריון שמעון בריימן הסביר בכאן רשת ב כי "לציבור נמאס מהשחיתות". הוא הוסיף כי "לזלנסקי יש את הכישרונות שלו – הוא כריזמטי, צעיר, חכם, יש לו חוש הומור וקול עמוק שנשים אוהבות". במוסקווה הגיבו לראשונה לבחירת זלנסקי: סיכוי לשיפור הקשרים עם קייב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי
צילום: צילום: אי-פי

הבחירות באוקראינה: ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, אמר הבוקר (שני) בתגובה לבחירתו של ולדימיר זלנסקי לנשיא אוקראינה כי ייתכן שכעת יש סיכוי לשיפור הקשרים בין מוסקבה לקייב. עם זאת, בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו הדגיש מדבדב כי אינו שוגה באשליות בעניין. ההיסטוריון הישראל שמעון בריימן הסביר הבוקר כי "האזרחים הצביעו מתוך חוש הומור ענק".

"אין ספק כי ראש המדינה החדש ישתמש באותה רטוריקה נגד רוסיה שבה הוא השתמש בקמפיין", המשיך מדבדב בפוסט. "אך תוצאות הבחירות מראות כי יש דרישה ברורה בעם לגישה חדשה בניסיון לפתור את בעיותיה של אוקראינה".

מדובר בתגובה ראשונה של בכיר בממשל הרוסי על בחירתו אתמול ברוב סוחף של זלנסקִי, קומיקאי ממוצא יהודי בן 41, שניסיונו הפוליטי מסתכם בגילום דמותו של הנשיא בתוכנית טלוויזיה. במסיבת עיתונאים שכינס אמר הנשיא הנבחר כי משימתו הראשונה תהיה להפסיק את הלחימה במזרח אוקראינה, שנהרגו בה עד כה כ-13 אלף בני אדם. הוא הודיע כי יפעל לחדש את שיחות השלום עם הבדלנים הנתמכים בידי רוסיה.

"צעיר וחתיך עם קול שנשים אוהבות"

בריימן, היסטוריון ישראלי שמתמחה ביחסי ישראל-אוקראינה, הסביר הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינד ותמר אלמוג בכאן רשת ב כי "מה שעשו אזרחי אוקראינה נעשה מתוך חוש הומור אדיר". הוא הוסיף כי זלנסקי "נבחר בהפרש של 50%, זה לא נורמלי. אדם בלי מפלגה, בלי ניסיון פוליטי".

לטענת בריימן, "הציבור רצה להגיד שנמאס לו מהשחיתות. הנושא הזה היה מספר אחת בבחירות האלה. כולם ידעו שהנשיא מושחת ושחבריו הכי קרובים גונבים מהמדינה מיליונים. אמרו שכל מי שיתמודד מול פורושנקו ינצח". עם זאת, הוסיף בריימן כי "לזלנסקי יש את הכישרונות שלו – הוא כריזמטי, צעיר, חתיך, חכם, יש לו חוש הומור וקול עמוק שנשים אוהבות".

בנוגע לשורשיו היהודיים של זלנסקי הסביר בריימן כי "בישראל חושבים שאוקראינים הם אנטישמיים אבל רואים בתוצאות – 73% הצביעו עבור אדם שלא מסתיר את יהדותו. כשנשאל על השורשים שלו הוא אמר ש'יש לי דם יהודי אבל זה לא הכישלון הכי חשוב שלי', כבדיחה".

אך לא כל מערכת הבחירות התנהלה בבדיחות הדעת, אומר בריימן: "היה ביניהם עימות רציני וחריף, וכשפורושנקו הטיח בזלנסקי כי הוא לא פוליטיקאי וללא ניסיון, הוא ענה: 'אני לא פוליטיקאי אבל אני התוצאות של הכישלונות שלך'".

האזינו לריאיון עם שמעון בריימן בכאן רשת ב:

הבחירות נערכו על רקע העימות המתמשך והעקוב מדם בין אוקראינה לבין רוסיה. הן פורושנקו והן זלנסקי הצהירו בגלוי כי יניעו את ארצם לכיוון מערב וכי המטרה הגלויה של קייב היא הצטרפות לנאט"ו. במקביל, שני המנהיגים הבטיחו לפעול להחזיר לחזקתה של אוקראינה את חצי האי קרים שסופח לרוסיה ואת מחוזות דונייצק ולוגאנסק הנמצאים כעת בשליטה של בדלנים פרו רוסים. בסביבתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לעגו בחודשים האחרונים לשני המועמדים וכינו את העימות ביניהם, שהתקיים ביום שישי האחרון בקייב, "מופע בידור מביך".

אבל מעבר לעימות המתמשך עם הקרמלין, העם האוקראיני נאבק עם בעיות חריפות נוספות: הפערים ברמת החיים בין העניים לעשירים עצומים, חוסר היכולת של השלטונות לפתח את התעשייה מביאה לבריחה המונית של התושבים למדינות המערב והשחיתות ממשיכה לחלחל לכל תחומי החיים.

הפופולריים