דיווח בסרי לנקה: פצצה נוספת אותרה ליד נמל התעופה בקולומבו - ונוטרלה

דיווח: פצצה נוספת אותרה בסרי לנקה - ונוטרלה
גורמי מודיעין במערב מזהירים כי למרות שהובס בסוריה, דאעש עדיין פועל ברחבי העולם ועלול לבצע פיגועים ברחבי העולם. 215 בני אדם נרצחו במתקפת הטרור בסרי לנקה הבוקר, לפחות 450 נפצעו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיגוע בסרי לנקה
צילום: צילום: אי-פי

הטרור לא נפסק בסרי לנקה: פצצה נוספת אותרה הערב (ראשון), כך על פי הדיווחים, ליד נמל התעופה הבינלאומי בבירה קולומבו. על פי הדיווח, היא נוטרלה על ידי כוחות הביטחון.

אחרי מתקפת הטרור הרצחנית בסרי לנקה הבוקר, גורמי מודיעין מערביים מעלים את החשש מפני התופעה של לוחמי דאעש שלאחר תום הקרבות בסוריה חזרו למולדתם - באסיה או במדינות אירופה, ועלולים לקדם פיגועים בהשראת המדינה האסלאמית.

סדרת הפיגועים בסרי לנקה עלולה לתת רוח גבית לאותם אנשי דאעש לבצע פיגועים נוספים. לכן גורמי המודיעין מציינים כי למרות הבסת דאעש בסוריה, ארגון המדינה האסלאמית עדיין פועל בעולם, בין היתר בדרום אסיה ואפריקה - ובייחוד בסיני. לפי אותם גורמים, מחוז סיני נחשב לאחת השלוחות האפקטיביות ביותר של דאעש.

שמונת הפיגועים תוזמנו היטב, ומצביעים על יכולת אופרטיבית גבוהה ביותר. המטרות שנבחרו, בתי מלון ובתי תפילה, הן לא מטרות של שלטון או ממשל אלא מטרות שנועדו למקם את האירועים האלה בראשן של כל מהדורות החדשות בעולם.


32 אזרחים מסרי לנקה התגייסו לדאעש בשנים האחרונות וחזרו – אבל זה לא אומר שהם המבצעים. יותר נכון להניח שאנשים מהודו או אינדונזיה שהתאמנו בדאעש ניצלו את הפרצה שמאפשרת אופרטיבית לפעול בנוחות רבה יותר בסרי לנקה - הם אלה שביצעו זאת. דאעש אמנם ממוגר על הקרקע, אך היכולת והאידיאולוגיה לא השתנו.

215 בני אדם נהרגו בשמונה פיצוצים שהתרחשו הבוקר בסרי לנקה, ולפחות 450 בני אדם נפצעו. שלוש כנסיות באזור הבירה קולומבו נפגעו בפיצוצים שאירעו בתפילת הפסחא. בנוסף נפגעו שלושה בתי מלון יוקרתיים בעיר. לאחר כשלוש שעות התרחשו שני פיצוצים נוספים באזור הבירה. 

ממשלת סרי לנקה הכריזה על עוצר כללי שהחל בשעה 18:00 ויימשך עד מחר ב-06:00. בנוסף הממשלה הודיעה כי נחסמה הגישה לרשתות החברתיות העיקריות ולאפליקציות הודעות. ההנהגה המקומית בקולומבו הכריזה על עוצר ברחבי העיר שנכנס לתוקף החל מהשעה 15:00, עד להודעה חדשה. 

שניים מהפיגועים בוצעו על ידי מחבלים מתאבדים מוסלמים. אחת הכנסיות, מקדש סיינט אנתוני, והמלונות הם יעדים בהם מבקרים בתדירות גבוהה תיירים זרים. הכנסיות האחרות נמצאות בעיר נגומבו הנמצאת מצפון לבירה והעיר המזרחית באטיקלואה. 


סגן שר הביטחון הסרילנקי הודיע כי שבעה בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בפיגועים במהלך פשיטה שקיימה המשטרה על בית בבירה קולומבו, והוסיף כי במהלך הפשיטה נפצעו שלושה שוטרים.

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, יואב זהבי ומואב ורדי

הפופולריים