המזל של טראמפ: מולר עצר רגע לפני הצהרה שיש "אקדח מעשן"

מולר עצר רגע לפני הצהרה שיש "אקדח מעשן"
אחרי חשיפת הדוח של החוקר המיוחד בעניין ההתערבות הרוסית בבחירות, טראמפ יכול לכאורה לנשום לרווחה. מה יעשו הדמוקרטים עכשיו, ומה למד הנשיא מביל קלינטון? פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ ורוברט מולר
צילום: צילום: אי-פי

"זהו, הלכה לי הנשיאות" – את ההערה הזאת השמיע הנשיא טראמפ במאי 2017, ביום שבו נודע לו כי החוקר המיוחד רוברט מולר יבדוק את הקשרים בין טראמפ ואנשיו לבין אנשי הממשל הרוסי במהלך בחירות 2016. שנתיים פחות חודש חלפו מאז אותו היום, ולכאורה הנשיא טראמפ יכול לנשום היום לרווחה.

אז נכון, הדוח שפורסם היום חושף אינספור עדויות למעורבות הרוסים במהלך הבחירות ב-2016 למען הנשיא טראמפ, כולל לדוגמא אסיפות בחירות שארגנו הרוסים דרך חשבונות מזויפים של "כורים למען טראמפ" (אגב, עשרות אנשים הגיעו לאותם אירועים). ונכון שהדוח חושף בפנינו את המפגשים של אנשי קמפיין טראמפ עם גורמים רוסים, כולל גורמים רוסים רשמיים. קשרים, שהיו כל כך עמוקים, עד כדי כך שג'ראד קושנר ואישים אחרים בקמפיין פנו לגורמים רשמיים בממשל הרוסי, כדי שאלו ידחו הצבעה במועצת הביטחון נגד ישראל בדצמבר 2016 (כשטראמפ נכנס רשמית לבית הלבן רק בינואר 2017). אבל בכל הנוגע למערך הקשרים הללו מולר לא השיג את האקדח המעשן, את ראיית הזהב שהצדדים שיתפו פעולה.


אבל מולר, כנראה, ידע את זה כבר כשהחל את החקירה – ולכן חיפש זווית נוספת: שיבוש הליכי החקירה מצד טראמפ ואנשיו. וזה כאמור לא חסר: החל מבקשה של הנשיא טראמפ ליועץ המשפטי של הבית הלבן כדי שזה יגרום לפיטורי רוברט מולר עצמו, ועד עדויות שטראמפ פיטר את ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי בגלל שסירב להצהיר שטראמפ אינו חשוד בקשרים עם הממשל הרוסי. אבל כאן רוברט מולר עצר: הוא מפרט עשרה מקרים כאלה, טוען שאינו מסוגל לקבוע כי טראמפ לא שיבש הליכים אבל – לא קובע כי טראמפ כן שיבש ומודיע כי על הקונגרס להחליט על כך. וזה בעצם הניצחון הגדול של טראמפ: No collosion, No obstruction – אין קנוניה ואין שיבוש, כך הצהירו היום הנשיא ושר המשפטים שלו, שכינס מסיבת עיתונאים שעה וחצי לפני פרסום הדוח כדי להבהיר לאומה ש"לא היה כלום, כי אין כלום".


ועכשיו נשאלת השאלה: מה יעשו הדמוקרטים, האם בכל זאת ינסו להדיח את טראמפ על בסיס הדוח? הם אמנם הבהירו כי יקראו לרוברט מולר להעיד – אבל הבכירים במפלגה די מצננים את האפשרות שהם ירצו ללכת על ניסיון להדיח את הנשיא. בעוד כשנה וחצי יערכו הבחירות לנשיאות בארה"ב, ובאין אקדח מעשן – יש לא מעט נושאים בוערים אחרים על סדר היום.

טראמפ, כך נראה, למד את השיטה מביל קלינטון בפרשת לוינסקי: גם אם הדברים נפתחים בצורה רועשת, תן לזמן לזרום ולעשות את שלו – גם אם יתגלו דברים, עד שיגיע רגע האמת, לציבור יימאס. ובנקודה הזאת המזל שיחק לטובתו. ואולי, בכלל, היה לטראמפ מזל אחר: הדוח קובע בפירוש כי טראמפ רצה לשבש הליכים, רצה לקבור את החקירה – אבל מי שמנע ממנו את זה היו אלה שסבבו אותו. והם אלה שהצילו אותו מלהרוס לעצמו את הנשיאות.

הפופולריים