התובע הכללי האמריקני: קמפיין טראמפ לא שיתף פעולה עם הניסיון להתערב בבחירות

"קמפיין טראמפ לא היה מעורב בהתערבות בבחירות"
כחודש לאחר סיום חקירת מולר, התפרסמה הגרסה המצונזרת של ממצאי החקירה בנוגע לקשר בין אנשיו של טראמפ לרוסים. התובע הכללי ציין כי "הדוח מראה שהיה רצון להתערב, אך לא נמצא כי מי מאנשי טראמפ פעל בשיתוף פעולה בנסיונות הפריצה". התובע הכללי גם קבע שלא היה שיבוש הליכי חקירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ ורוברט מולר
צילום: צילום: אי-פי

התובע הכללי וויליאם בר וסגנו רוד רוזנשטיין פרסמו היום (חמישי) את הגרסה המצונזרת והמקוצרת של דוח חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016. בחקירה נבדק הקשר האפשרי בין צוות הקמפיין של טראמפ לבין רוסיה, וחשדות לשיבוש הליכי משפט, ובמסיבת העיתונאים בר חזר על ההצהרה מסוף החודש שעבר כי אין עדויות לכך שאנשיו של נשיא ארצות הברית שיתפו פעולה עם הרוסים כדי להטות את תוצאות הבחירות.

"אחרי צווי מעצר, ראיונות עדים, שנתיים של חקירה - החוקר המיוחד רוברט מולר קבע שאנשי קמפיין טראמפ לא היו מעורבים בניסיונות של רוסיה לחבל בבחירות ב-2016", אמר בר. "החקירה של מולר לא הראתה שהייתה קונספירציה עם הממשל הרוסי לצורך התערבות בבחירות. הדוח מראה בבירור שהיה רצון להתערב - אך אחרי החקירה אנחנו יודעים שהרוסים שניסו לחבל בבחירות לא קיבלו שיתוף פעולה מקמפיין טראמפ או מאמריקנים אחרים".


התובע הכללי האמריקני הוסיף: "בכל הנוגע למעורבות ויקיליקס, והדלפת המיילים של קמפיין הדמוקרטים - גם שם לא נמצא שמי מאנשי טראמפ סייע בהפצת החומרים. הגענו למסקנה שהעדויות של החוקר המיוחד לא מראות כי היה שיבוש הליכים.

"הבית הלבן שיתף פעולה עם החקירה באופן מלא ונתן גישה מלאה. שיתוף הפעולה מראה כי לא היו ניסיונות חבלה בחקירה. ההשחרות בדוח נועדו אך ורק כדי למנוע פגיעה בחקירות נוספות שמתנהלות במקביל".

התובע הכללי ציין כי החוקר מולר מצא "עשרה מקרים שבהם יש חשד פוטנציאלי לשיבוש הליכים במהלך החקירה". אלא שבסופו של דבר מולר החליט לא להכריע, ובר קבע שלא היה שיבוש הליכים. "עורכי דינו של טראמפ קראו את הדוח המצונזר לפני שהוגש לציבור - אך לא ביקשו זכויות מיוחדות", הוסיף בר.


מולר הגיש את דוח חקירתו לתובע הכללי בסוף החודש שעבר. התובע הכללי כבר ציין, כאמור, זמן קצר לאחר שקיבל את הדוח, כי אין עדויות לכך שאנשיו של הנשיא שיתפו פעולה עם הרוסים כדי להטות את תוצאות הבחירות. טראמפ הגיב אז: "לא הייתה מעורבות ולא היה שיבוש - זיכוי מוחלט".

טראמפ הוסיף: "אחרי כל כך הרבה זמן וכל כך הרבה אנשים שנפגעו, הוכרז כי לא הייתה מעורבות רוסית ולא היה שיבוש הליכי חקירה. חבל שהמדינה הייתה צריכה לעבור את זה וחבל שכנשיא הייתי צריך לעבור את זה. אני מקווה שיבדקו את הצד השני - זו היה ניסיון חיסול פוליטי. לא הייתה מעורבות רוסית".

הפופולריים