הדליקה בקתדרלת נוטרדאם: "הרגשנו שנשרפת ההיסטוריה"

האסון בקתדרלה: "הרגשנו שנשרפת ההיסטוריה"
ד"ר ספי הנדלר, ראש החוג לאומנות באוניברסיטת תל אביב ורבת התנועה ליהדות ליברלית בצרפת, דלפין הורבילר, בריאיון לכאן רשת ב' על האסון: "יבנו אותה מחדש, אבל יש משהו קורע לב ברגע הזה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השריפה בקתדרלת נוטרדאם
צילום: צילום: אי-פי, רויטרס

ד"ר ספי הנדלר, ראש החוג לתולדות האומנות באוניברסיטת תל אביב, על השריפה בקתדרלת נוטרדאם אמש (שני):"לא הצלחתי להתנתק מהמסכים, כמו מיליונים ברחבי העולם ניסיתי להבין אם המגדלים יקרסו או שמשהו יצליח לשרוד". הנדלר, שאמר את הדברים בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, הוסיף: "נכון שיבנו אותה מחדש, אבל יש משהו קורע לב ברגע הזה".

מבנה הקתדרלה שופץ כמה פעמים לאורך השנים, לכן ניתן למצוא בו תערובת של סגנונות ארכיטקטים. לדברי ד"ר הנדלר: "מדובר במבנה שמצד אחד יש בו הרבה אבן, ומצד שני הוא מאוד אוורירי - גם בגלל שיש בו הרבה זכוכית וגם בגלל החורים הגדולים והקשתות הנהדרות".


קתדרלת "נוטרדאם דה פארי", בשמה המלא, נבנתה בשנת 1163, בנייתה ארכה כמעט 200 שנה - עד לשנת 1345. משמעות השם "נוטרדאם" בצרפתית הוא "גבירתנו", על שם מריה אמו של ישו. כיוון שיש כמה כנסיות וקתדרלות שמשתמשות בשם זה, נהוג להוסיף את הסיומת 'דה פארי' כשמתייחסים לקתדרלת נוטרדאם המפורסמת.

רבת התנועה ליהדות ליברלית בצרפת, דלפין הורבילר, סיפרה בריאיון לכאן רשת ב על התחושות הקשות: "אנשים חיבקו אחד את השני ברחוב. הייתה תחושה מוזרה שנשרפת היסטוריה. זה לא רק סמל דתי-נוצרי-קתולי, יש תחושה שזה שייך להיסטוריה של כולנו. ויקטור הוגו הפך את המקום הזה לסוג של ספריה לאומית - כל הילדים בצרפת גדלו על הסיפור של הגיבן מנוטרדאם".

נוטרדאם נחשבת לאחד מסמליה היותר מפורסמים ואהובים של צרפת, ואחד ממוקדי התיירות המרכזיים והפופולריים ביותר בפריז. נשיא צרפת עמנואל מקרון הודיע כבר אתמול כי צרפת תבנה מחדש את כל המבנים שניזוקו בשרפה. יצירות האומנות הרבות שהיו בקתדרלה הועברו למוזיאון הלובר בפריז. 

הפופולריים