השריפה בנוטרדאם: הושגה שליטה על האש

השריפה בנוטרדאם: הושגה שליטה על האש
נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר מחוץ לקתדרלה: "נבנה אותה מחדש. היא חלק מהייעוד הצרפתי". אמש בישרו כוחות הכיבוי בפאריס כי ליבת המבנה העתיק לא נפגעה בשריפה. כבאי אחד נפצע קשה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כנסיית נוטרדאם
צילום: צילום: אי-פי

כוחות הכיבוי בפאריס אמרו הלילה (שלישי) כי הושגה שליטה על השריפה הגדולה שפרצה אמש בקתדרלת נוטרדאם שבעיר. נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר מחוץ לקתדרלה: "נבנה אותה מחדש, זה הייעוד שלנו". בשעות הלילה המוקדמות נודע כי כבאי אחד נפצע באורח קשה במהלך הפעילות בכנסייה. 


עוד אמר מקרון: "נפנה לכישרונות הגדולים ביותר כדי לבנות את נוטרדאם מחדש". נשיא צרפת גם שלל את האפשרות של קריסת המבנה, והרשויות בצרפת הודיעו שליבת הקתדרלה לא נפגעה. המיליארדר הצרפתי פרנסואה הנרי פינו אמר כי הוא מתחייב לתרום 100 מיליון אירו לשיפוץ הקתדרלה.

השריפה פרצה בשעות הערב המוקדמות שש דקות בלבד לאחר שהכנסייה נסגרה למבקרים. ההערכה היא כי השריפה נגרמה בשל תקלה שהתרחשה על הגג במהלך שיפוצים שהתרחשו במקום. השיפוצים נערכו בכנסייה בשבועות האחרונים מתוך כוונה לבצע פעולות שימור בחלקים שונים של הכנסייה.

חוקרים שמטעם רשויות הביטחון שהגיעו לזירה בחנו אפשרות לפיגוע טרור אך שללו זאת כבר בשלבים המוקדמים של החקירה. מקרון ביטל כוונה לנאום בשעות הערב וכל שרי הממשלה התמקדו במאמצים לכבות את השריפה בסמל הלאומי של צרפת.


בכירים בכנסייה בצרפת העריכו כי עבודות השיקום בעקבות הנזק שגרמה השריפה "עשויים להימשך שנים רבות", וכי חלקים היסטוריים של הכנסייה, כמו מגדל הפעמון שלה ומפלצות האבן שמעטרות את הגג, נפגעו. כ-400 כבאים שהגיעו לזירה עסקו משך שעות רבות בפינוי יצירות אומנות הרבות במתחם הכנסייה, שבנייתה הושלמה בשנת 1345 והיא נחשבה במשך מאות שנים לאחד הסמלים הגדולים של הרפובליקה.

ברחבי העולם הביעו צער על השריפה ושלחו תנחומים לאומה הצרפתית. סגן שר החוץ ישראל כץ צייץ בטוייטר: "בשם מדינת ישראל, אני רוצה להביע את הסולידריות העמוקה ביותר עם צרפת ועם העם הצרפתי, בעקבות השריפה הנוראית בנוטרדאם -  סמל עולמי של הציוויליזציה".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר כי "השריפה הנוראה פגעה פגיעה נוראית באוצר חשוב כל כך לעולם". ברק אובמה פרסם תמונות שלו ושל רעייתו מישל, עם שתי בנותיהם, מדליקים נרות בקתדרלה.

השר במשרד החוץ של איחוד האמירויות, אנור גרגאש, הביע את צערו העמוק על "השריפה הנוראה שהרסה את הקתדרלה הגדולה". הוא הוסיף בציוץ בחשבון הטוויטר שלו שמדובר באתר קדוש שחשוב לצרפת ומעבר לה: "זו קטסטרופה לראות את האירוע הזה מתרחש".


שר החוץ הבחרייני, ח'אלד בן אחמד, צייץ גם הוא בטוויטר ואמר כי מדובר ב"יום עצוב מאד בזיכרון של פריז, מי ייתן ואלוהים יציל את קתדרלת נוטרדאם". נשיא לבנון, סעד אלחרירי, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "צער מקיף את העולם למראה השריפה בקתדרלת נוטרדאם, מדובר באסון מורשתי ואנושי שלא ניתן לתאר", הוא הביע סולידריות בשם לבנון עם "העם הצרפתי הידיד".

גם נשיא מצרים, עבד אלפתאח א-סיסי, הביע את צערו על הארוע בצרפת וצייץ: "אובדן השריד האנושי האדיר הזה הוא הפסד אדיר לאנושות כולה". א-סיסי הביע סולידריות בשמו ובשם העם המצרי עם "החברים בצרפת" וייחל לכך שההשפעה של האירוע הזה תרפא במהירות.

הפופולריים