הבית הלבן הכריז על משמרות המהפכה ארגון טרור

הבית הלבן הכריז על משמרות המהפכה ארגון טרור
ממשל טראמפ הגדיר לראשונה צבא של מדינה אחרת "יישות טרור". שר החוץ פומפאו: "זה לא אמור להפתיע אף אחד, במשך 40 שנה משמרות המהפכה תמכו בטרור". נתניהו בירך, בטהראן מתכוונים בתגובה להכריז על הכוחות האמריקניים במערב אסיה כארגון טרור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא דונלד טראמפ בביקור בגבול מקסיקו
צילום: צילום: אי-פי

הבית הלבן הכריז היום (שני) על משמרות המהפכה, הכוח הצבאי האיראני - ארגון טרור. בהודעה מוושינגטון נמסר כי הצעד נועד להגביר את הלחץ על טהראן. זו הפעם הראשונה שבה ארצות הברית מגדירה צבא של מדינה אחרת כיישות טרור. 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הכריז על הצעד במסיבת עיתונאים ומסר כי ההחלטה, שתיכנס לתוקף בתוך שבוע, התקבלה משום ש"הממשלה האיראנית מממנת טרור ברחבי העולם, מפרה את החוק וממנת קמפיינים של טרור". לדבריו, בהחלטה זו ”ממשל טראמפ מכיר במציאות בסיסית".

עוד אמר פומפאו כי משמרות המהפכה אחראיים "למעצר של אמריקנים באיראן". הוא קרא לבעלות בריתה של ארצות הברית ליישר קו עם הממשל האמריקני ולהגדיר את משמרות המהפכה ארגון טרור. שר החוץ האמריקני גם התייחס למצב בלבנון ואמר כי הממשל הבהיר ללבנון שארצות הברית "לא תקבל את המשך התחזקות חיזבאללה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על ההכרזה האמריקנית וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "תודה לך ידידי היקר, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, על כך שהחלטת להכריז על משמרות המהפכה של איראן כעל ארגון טרור. תודה על שנענית לעוד בקשה חשובה שלי, שמשרתת את האינטרס של מדינותינו ושל מדינות האזור. נמשיך לפעול יחד בכל דרך נגד המשטר האיראני שמאיים על מדינת ישראל, על ארצות הברית ועל שלום העולם".


מנגד, בעקבות ההכרזה של וושינגטון, משרד החוץ האיראני הודיע שהשר מוחמד ג'וואד זריף הגיש הצעה לנשיא, חסן רוחאני, להחשיב את הכוחות האמריקניים במערב אסיה כארגון טרור. "התגובה שלנו היא באותו המטבע, והיא התגובה ההגיונית על הכרזת וושינגטון על סיווג משמרות המהפכה כארגון טרור", טען זריף.

מנהיג משמרות המהפכה, עלי ג'עפרי, איים אתמול לפני ההכרזה הצפויה של הבית הלבן כי אם הדבר אכן יקרה - "כוחות הצבא האמריקני לא יחוו עוד תקופה רגועה במערב אסיה". שר החוץ האיראני זריף כתב בטוויטר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ש"גרר להכרזה על משמרות המהפכה כארגון טרור - יודע היטב את ההשלכות עבור הכוחות האמריקניים וגורר את ארצות הברית לתוך הביצה".

אתמול חתמו רוב חברי הפרלמנט האיראני על עצומה, שבה נכתב כי איראן תגיב באותו המטבע לכל ניסיון אמריקני להגדיר את משמרות המהפכה כ"ארגון טרור": "אמריקה, שבעצמה סייעה לטרוריסטים באזור, תצטער על המעשה האידיוטי וחסר האחריות שלה", נכתב במנשר שתוכנו התפרסם בסוכנות הידיעות האיראנית "אירנה".

הפופולריים