הטבח בניו זילנד: "נשארו שאלות קשות, יהיה שינוי כלפי הימין הקיצוני"

הטבח בניו זילנד: "לא האמנו שזה יכול לקרות פה"
מגיש יומן הבוקר ברדיו של ניו זילנד, גאיון אספינר, התראיין בכאן רשת ב בעקבות הטבח במסגדים בקרייסטצ'רץ': "אלה אירועים שקורים במדינות אחרות, איש לא האמין שזה יכול להתרחש פה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זירת הפיגוע בעיר קרייסטצ'רץ' בניו זילנד
צילום: צילום: אי-פי

גאיון אספינר, מגיש יומן הבוקר ברדיו הממלכתי של ניו זילנד, רושם כבר כמעט שלוש יממות ללא שינה. מתקפת הטרור בעיר קרייסטצ'רץ', שבה נרצחו כ-50 בני אדם, הציבה את התקשורת המקומית בסיטואציה שהיא איננה רגילה אליה. "אלה אירועים שמתרחשים במדינות אחרות. במדינה כמו שלך, בערים כמו פריז, לונדון, ניו יורק או וושינגטון. אף אחד לא האמין שזה יכול לקרות גם פה בניו זילנד", הודה היום (ראשון) אספינר בריאיון לערן סיקורל בתוכנית "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם גאיון אספינר בכאן רשת ב

"יש תחושה של הלם", תיאר המגיש המקומי. "אנשים ראו אירועים מתגלגלים כאלה במדינות אחרות, אבל שום דבר בסדר גודל כזה לא קרה כאן. לתושבים קשה להאמין. החנויות, המסעדות, הברים – שבדרך כלל הומים בסוף השבוע – היו סגורים. שוטרים כמעט לא נושאים אצלנו נשק. לראות אותם עם נשק כבד, סוגרים רחובות, זה משהו שקשה לאנשים להבין. יש כאן תחושה לא מציאותית".

אספינר נשאל גם על תפקודה של ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, סביב הטבח והתגובה אליו: "אני חושב שהציון שלה גבוה. היא הייתה נחרצת, ולא משנה מה עמדתך הפוליטית". לצד זאת, הוא הדגיש כי "עכשיו ארדרן צריכה להתמודד עם השאלות הקשות: למה שירותי המודיעין לא אותתו שמשהו כזה עומד לקרות? הם התמקדו בקהילות המוסלמיות, ויש מי שיטענו שאין ברירה, אבל כמה השקיעו בניטור של תנועות ימין קיצוני? נראה שלא מספיק. היא בעיקר תתמקד בכשל המודיעיני".

לדברי העיתונאי מניו זילנד, וכפי שראש הממשלה כבר אישרה בעצמה, לאירוע הטרור יהיו השפעות: "זה אירוע שיוביל לשינויים בניו זילנד. קודם כל, אני חושב שנראה שינוי בחוקי הנשק. יש פה הרבה מאוד שטחים לא מיושבים שאנשים צדים בהם, ולתושבים רבים בפריפריה הנשק הוא כלי עבודה הכרחי – אבל האירוע האחרון יוביל לשינוי בחקיקה". הוא העריך גם שבעקבות הפיגוע, "נראה מעכשיו חוסר סובלנות מוחלט לפוליטיקה של הימין הקיצוני".

הפופולריים