ממשלת איטליה נגד המאפיה: הקרב על הגשר הארוך בעולם

איטליה נגד המאפיה: הקרב על הגשר הארוך בעולם
במשך עשרות שנים איטליה לא הצליחה להקים גשר שיחבר את המדינה לסיציליה. הסיבה: התנגדות נחרצת של ארגוני פשיעה. כעת שר התחבורה מתיאו סלביני מתניע ניסיון נוסף ועל פניו לא חושש מתגובת הקוזה נוסטרה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גשר שיחבר את סיציליה לאיטליה
צילום: צילום מסך

 קרב איתנים מתנהל בימים האלו בין ממשלת איטליה לבין ארגוני הפשיעה הדרומיים. זאת לאחר ששר התחבורה מתיאו סלביני החליט להחיות פרויקט של בניית גשר שיחבר את האי סיציליה לארץ המגף. זאת באמצעות הקמת הגשר התלוי הארוך בעולם מעל מצרי מסינה כל הדרך מסיציליה לאיטליה. מי ששוב יוצאים נגד הפרויקט שכשל בעבר כמה פעמים הם ארגוני המאפיה בדרום איטליה, "נדרנגטה" שמרכזה בקלבריה ו"קוזה נוסטרה" מסיציליה. לטענת הבוסים של המאפיה הארגון מרוויח כסף רב מהעדר התפתחות של תשתיות וטכנולוגיה באזור ולכן יש למנוע בכל דרך את הקמת הפרויקט הממשלתי.  

מתיאו סאלביני מציג את הפרויקט

מאז 1965 הוציאו שלטונות איטליה סכום של 1.2 מיליארד דולר על מחקרי היתכנות שונים שהצביעו בבירור על הצורך בהקמת הגשר. עם זאת, הפוליטיקאים ברומא העדיפו שלא להתעמת ישירות עם המאפייה בסוגיית הגשר והעבודות להקמתו מעולם לא החלו. בשנת 2006 נדמה היה שהדברים דווקא מתחילים לזוז וראש הממשלה דאז סילביו ברלוסקוני אפילו הודיע על חברה שזכתה במכרז להקמת הפרויקט. עם זאת, רשויות שונות, כנראה תוך סיוע של ארגוני פשיעה העמיסו על הפרויקט קשיים ביורוקרטיים רבים עד שהממשלה ברומא נסוגה אז מהפרויקט.

כעת מתיאו סאלביני נחוש בכל זאת להקים את הגשר באורך 3.2 ק"מ שיהיה הארוך בעולם ויזניק את עולם התחבורה בסיציליה למאה ה-21. שר התחבורה החדש מקווה לנצל את הוואקום שנוצר כעת עם מעצרו בסיציליה של בוס הבוסים בקוזה נוסטרה מתיאו מסינה דונארה לפני כמה חודשים.. דונארה היה מתנגד חריף להקמת הגשר משום שסבר כי המאפיה מרוויחה מאי התפתחות של האזור. עם זאת, שני ארגוני הפשיעה פיתחו בעשורים האחרונים מומחיות בהסתננות לפרויקטים של בנייה – כך שגם אם המאפייה תסכים הפעם להקמת הגשר היא זו שתנהל את הקמתו וגם תגבה פרוטקשן מהממשלה עבור "השמירה" עליו.

סאלביני עצמו לא נשמע מודאג ואמר: "נבטיח שהחברות האיטלקיות והעולמיות הכי טובות יעבדו על הפרויקט וכי המאפיה לא תסתנן לגשר. עכשיו אנחנו עובדים על מנגנונים שיבטיחו את זה". כעת נראה שהממשלה והמאפייה נמצאים על מסלול התנגשות בסוגיית הגשר – אבל ניסיון העבר הוכיח ששני הגופים האלו יודעים להסתדר – לא תמיד באופן שמשרת בסופו של דבר את האזרחים הפשוטים.

הפופולריים