הגארדיאן פרסם קריקטורה אנטישמית ונאלץ להתנצל

הגארדיאן פרסם קריקטורה אנטישמית ונאלץ להתנצל
עיתון האיכות הבריטי פרסם קריקטורה בה מוצג היו"ר היהודי של BBC כתאב בצע המנהל את הפוליטיקאים הבריטים כמו בובות. העיתון פרסם התנצלות: "הדבר לא עומד בסטנדרטים עיתונאיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קריקטורה אנטישמית, גארדיאן
צילום: צילום מסך

הגארדיאן, אחד מעיתוני האיכות הבריטיים, נאלץ לפרסם התנצלות בשל קריקטורה אנטישמית שפרסם אודות היו"ר המתפטר של רשות השידור הבריטית – BBC. היו"ר ריצ'ארד שארפ, יהודי במוצאו, נאלץ לפרוש לאחר שהתברר כי הוא מילא תפקיד בהשגת הלוואה של 800 אלף ליש"ט עבור ראש הממשלה דאז בוריס ג'ונסון.

בקריקטורה שפורסמה באתר הגארדיאן מוצג שארפ תוך שימוש בסממנים אנטישמיים בולטים – בקריקטורה הוא נראה מחזיק קופסה של הבנק גולדמן זקס בו, עבר בעבר, ובתוכה דיונון ובובה של רישי סונאק, ראש ממשלת בריטניה הנוכחי. עוד נראה בקריקטורה ראש הממשלה לשעבר ג'ונסון כשהוא יושב בערמה של צואה ואומר לשארפ: "אני שם אותך במקום של כבוד ברשימת ההתפטרות שלי". כלומר הקריקטוריסט מאשים את יו"ר "היהודי" בהדחתו של ג'ונסון מהשלטון.  

העיתון הוצף בפניות על כך שהקריקטורה מזכירה את הנרטיב האנטישמי לפיו היהודים מנהלים מאחורי הקלעים את העולם והמנהיגים הם למעשה בובות על חוט בידיהם. בעקבות זאת הוריד העיתון את הקריקטורה מהאתר וציין כי "אינה עומדת בסטנדרטים עיתונאיים".

הסופר דייב ריץ' העוסק באנטישמיות כתב: "הגארדיאן הציג את שארפ על פי מיטב המסורת האנטישמית. תיאור יהודים עם מאפיינים גרוטסקיים בשילוב של כוח וכסף – אחרוני האנטישמים עשו שימוש במוטיבים האלו לאורך ההיסטוריה. הדבר הזה היה בשימוש בגרמניה הנאצית ובברית המועצות".   

הפופולריים