לקראת הפיכה? יו"ר האופוזיציה בוונצואלה הכריז על עצמו נשיא

יו"ר האופוזיציה בוונצואלה הכריז על עצמו נשיא
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ממשלת קנדה ומדינות נוספות הודיעו כי הם מכירים בחואן גואיידו כשליט המדינה ובהדחתו של הנשיא מדורו. בתגובה הודיע מדורו על ניתוק היחסים עם ארה"ב וקרא לדיפלומטים האמריקנים לעזוב את המדינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

ראש האסיפה של ונצואלה, חואן גואיידו, הכריז הערב (רביעי) על עצמו כנשיא המדינה במקומו של הנשיא המכהן, ניקולאס מדורו. גואיידו עשה זאת מול עשרות אלפי מפגינים בבירה קראקס. בעקבות ההצהרה הודיעו ארצות הברית וקנדה כי הן מכירות באסיפה הלאומית בוונצואלה, הנשלטת על ידי האופוזיציה, כממשלה, ובגואיידו כשליט המדינה הדרום אמריקנית.

שידור חי מנאום מדורו בוונצואלה

גם ארגון מדינות אמריקה, ובו בין היתר המדינות צ'ילה, פרו, וקולומביה, הודיע כי הוא תומך בצעדו של גואיידו. טראמפ כתב בטוויטר: "אזרחי ונצואלה סבלו מספיק תחת משטרו של מאדורו". בתגובה להכרה האמריקנית בראש האופוזיציה כנשיא, מדורו הכריז על כי ונצואלה מפרקת את היחסים הדיפלומטיים עם ארצות הברית. בנוסף, הוא הקציב 72 שעות לעזיבה מוחלטת של כל כל הדיפולמטים האמריקנים. שר ההגנה של ונצואלה, ולדימיר פדרינו לופס אמר כי הצבא מתכחש ל"נשיא מטעם עצמו".


מבין מדינות אמריקה הלטינית, בוליביה ומקסיקו הודיעו כי הן עדיין תומכות בשלטון מדורו. גם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, לפי דיווחים בטורקיה, אמר למדורו בשיחת טלפון: "אחי, הנשיאות הטורקית והעם הטורקי איתך. אמור זאת לאנשיך". נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר: "עוקבים מקרוב אחרי המצב ומתייעצים עם השותפות באירופה".

ההפגנות בבירה החלו לאחר שבית המשפט העליון במדינה, הנשלט על ידי תומכיו של מדורו, הורה על פתיחת חקירה פלילית נגד האסיפה הלאומית בראשות גואיידו. לפי דיווחים במדינה, במהלך המחאה ההמונית היום מפגינים הציתו מטה של מפלגתו של מדורו, ונהרגו לפחות ארבעה בני אדם.

בישראל שומרים בינתיים על שתיקה בכל הנוגע לוונצואלה. ההערכה היא כי השתיקה נובעת מחשש לפגיעה אפשרית בקהילה היהודית במדינה, המונה כמה אלפי יהודים. בינואר 2009, תחת שלטונו של הנשיא דאז הוגו צ'אווס, נותקו היחסים בין המדינות וצ'אווס אף אמר כי ישראל עושה שואה בעזה, והכריז על גירושו של שגריר ישראל בוונצואלה.

באוגוסט האחרון נכשל ניסיון התנקשות בניקולס מדורו, כשמטוסים בלי טייס עמוסים בחומרי נפץ, התפוצצו סמוך לאירוע של הצבא שבו נשא מאדורו דברים. הוא לא נפגע. הנשיא הפסיק את נאומו והתפנה עם רעייתו למקום מבטחים. שר התקשורת חורחה רודריגס מסר כי שבעה חיילים של המשמר הלאומי נפצעו בפיצוצים.

כחודש לאחר מכן דווח ב"ניו יורק טיימס" כי פקידים בממשל טראמפ נפגשו בחשאי עם קצינים מורדים בצבא ונצואלה ודנו באפשרות לבצע הפיכה צבאית במדינה. לבסוף החליטו האמריקנים לא לסייע בהפלתו של מדורו מהשלטון.


דובר המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית לא הכחיש את קיום הפגישות. הוא ציין שפתרון במדינה הדרום אמריקנית יתרחש רק עם שיקום מוסדותיה הדמוקרטיים. "הממשל האמריקני שומע באופן יום-יומי את החששות של ונצואלה בכל תחומי החיים. הם חולקים מטרה אחת – בניית הדמוקרטיה במולדתם", אמר הדובר.

 

הפופולריים