מרקל בריאיון בלעדי: "מוסדות יהודיים מותקפים, זה בלתי מתקבל על הדעת"

מרקל: "לא מקובל שמוסדות יהודיים מותקפים"
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מדברת בריאיון בלעדי לכתבת כאן חדשות על האנטישמיות הגואה במדינתה, על עליית הימין הקיצוני וגם על תכניותיה ליום שאחרי הפרישה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנגלה מרקל בריאיון לכאן חדשות
צילום:

לראשונה מאז הודיעה על פרישתה בתום הקדנציה, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מתראיינת לתקשורת זרה. בריאיון בלעדי לכאן חדשות, לרגל יום השואה הבינלאומי, מדברת מרקל על האנטישמיות הגואה בגרמניה, עליית מפלגת הימין הקיצוני, מדיניות קליטת הפליטים וגם על ההתבססות האיראנית בסוריה ועל מה היא מתכננת לעשות ביום שתפרוש, 18 שנה אחרי בחירתה. הריאיון המלא ישודר היום (ראשון) בחדשות הערב."למרבה הצער קיימות גם מגמות כאלה של הפחתה בערכה של השואה", אמרה מרקל בריאיון. "לכן גם מצד רשויות הביטחון שלנו – כלומר המשרד הפדרלי להגנת החוקה – מקפידים לבדוק מה קורה במפלגת 'אלטרנטיבה לגרמניה'. ולפי דעתי זהו צעד נכון בהחלט".

בהתייחסה לתקריות אנטישמיות במדינתה אמרה מרקל כי "אנחנו עושים כל שביכולתנו נגד מעשים אלה. היו אותן התרחשויות נוראיות בקמניץ (מקרה שבו נשמעו סיסמאות נאציות ונראו הצדעות במועל יד בעיר קמניץ בקיץ האחרון), זה נכון. הרשויות ימשיכו כמובן לחקור את כל מה שנחוץ, גם את מותו של אדם אחד שנהרג". 

עם זאת, הבהירה מרקל ש"לאחר מכן קמה גם תנועה אזרחית גדולה שהבהירה באופן חד משמעי: אנחנו לא רוצים את זה במדינה שלנו ואנחנו נתייצב נגד זה. ואני מאמינה, זה הרי גם מה שחשוב, שישנם אנשים רבים המפגינים בבירור אומץ ואפס סובלנות כלפי אנטישמיות, שנאת זרים ותופעות מסוג זה. וזה כמובן דבר שהוא בבסיסו בלתי מתקבל על הדעת, שכל המוסדות היהודיים ושכעת עיתונאית יהודייה צריכה לחשוש או שחובש כיפה הותקף".

מרקל נשאלה מדוע חשוב בעיניה להמשיך לחשוב על השואה ולשוב ולהזכיר אותה, ועל כך ענתה כי "הנאציזם והשואה שבאה בעקבותיו הם חלק מההיסטוריה שלנו. ועל כן אנו מחויבים לשמור על זכרה, כדי למנוע בעתיד הישנות של דברים איומים כל כך. ועל כן חשוב גם לשמר ללא הרף את זיכרון השואה. ובעתיד, בתקופה שבה יחיו פחות ופחות אנשי עדות מאותם ימים חשוב גם לפתח גישות חדשות לזיכרון השואה".

הפופולריים