דוח האנטישימיות: שיא במספר הנרצחים היהודים בפיגועים מאז 1994

שיא במספר הנרצחים היהודים בפיגועים מאז 1994
דוח של משרד התפוצות, שפורסם לרגל יום השואה הבינלאומי, מצייר תמונה מדאיגה: 13 יהודים נרצחו בשנה החולפת בפיגועים אנטישמיים, בצרפת חלה עלייה של 69% בשנאת היהודים ובבריטניה היא נשמרת בשיאה, ו-38% מיהודי אירופה שוקלים להגר על רקע הירידה בביטחון האישי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מגן דוד
צילום: גטי אימג'ס

משרד התפוצות חשף הבוקר (ראשון) את ממצאי דוח האנטישמיות לשנת 2018, לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שחל היום. על פי הדוח, האנטישמיות נמצאת בשיאה: בשנה החולפת נרצחו 13 יהודים בשלושה פיגועים אנטישמיים. עוד עולה מהדוח כי נרשמו רמות שיא של אנטישמיות ברחוב וברשת, כש-70% מההסתה היא אנטי-ישראלית. שיאי ההסתה נרשמו עם העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים ובצעדות השיבה.


עוד מצא הדוח כי בניגוד לשנים קודמות, האלימות האנטישמית מובלת על ידי ניאו-נאצים ואלה הדוגלים בעליונות לבנה. האנטישמיות בבריטניה נשמרת ברמות שיא, והאנטישמיות בתוך מפלגת הלייבור גורמת לחששות בקרב הקהילה היהודית מפני עתידה בממלכה. בצרפת, לאחר שנתיים של ירידה במספר התקריות האנטישמיות במסגרת התוכנית הממשלתית למאבק בגזענות ובאנטישמיות, חלה עלייה של 69% במספר התקריות.

סקר שערך האיחוד האירופי העלה כי 85% מיהודי אירופה סבורים שאנטישמיות מהווה בעיה בארצם. 89% סבורים שהאנטישמיות התחזקה בארצם בחמש השנים האחרונות, ו-38% שקלו או שוקלים להגר מחוץ לגבולות האיחוד האירופי על רקע העלייה באנטישמיות והירידה בביטחון האישי. עוד הראה הסקר כי 80% מהתקריות האנטישמיות אינן מדווחות לרשויות.

עוד נכתב בדוח כי הגדרת האנטישמיות שנתקבלה ב-IHRA - כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה - הפכה לסטנדרט בינלאומי שלפיו נבחנים ביטויים ומעשים אנטישמיים. ההגדרה אושררה השנה על ידי שש מדינות נוספות, ובסך הכל אושרר עד היום על ידי 12 מדינות: ישראל, בריטניה, אוסטריה, סקוטלנד, רומניה, גרמניה, בולגריה, ליטא, הרפובליקה של מקדוניה, הולנד, סלובקיה ומולדובה.

שר החינוך והתפוצות נפתלי בנט הציג היום את הדוח בישיבת הממשלה: ״מדינת ישראל היא מדינה בטוחה וחזקה, כוח עליון במאבק בטרור, ואחריותה לסייע למיליוני אחינו ואחיותינו שבתפוצות אל מול פשעי אנטישמיות הולכים וגוברים״.

בריאיון בלעדי לכאן חדשות, לרגל יום השואה הבינלאומי, התייחסה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לאנטישמיות הגואה במדינתה ולעליית מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה". "למרבה הצער קיימות גם מגמות כאלה של הפחתה בערכה של השואה", אמרה. "לכן גם מצד רשויות הביטחון שלנו – כלומר המשרד הפדרלי להגנת החוקה – מקפידים לבדוק מה קורה במפלגת 'אלטרנטיבה לגרמניה'. ולפי דעתי זהו צעד נכון בהחלט". הריאיון המלא ישודר מחר (ראשון) בחדשות הערב.


עוד הוסיף השר בנט: ״שנת 2018 היתה שנת שיא בנוכחות האנטישמית ברחוב, ברשת ובזירה הפוליטית ברחבי העולם, במהלכה נרשם המספר הרב ביותר של נרצחים יהודים מאז שנות ה-90 בשלושה פיגועים שונים. דווקא השבוע, בו אנו מציינים את יום השואה הבינלאומי, אני קורא לממשלות העולם - עשו מעשה, מגרו את האנטישמיות בקרבכן ונקטו יד קשה אל מול שנאת יהודים״.

הפופולריים