בשל הסירוב לאירוח ישראל: אליפות העולם בשחייה פראלימפית עוברת ממלזיה

בשל סירוב לאירוח ישראל: אליפות העולם בשחיה עוברת ממלזיה
במלזיה שב וחזרו על הסירוב לאפשר לשחיינים הישראלים להשתתף באליפות ובוועד העולמי הודיעו כי יעבירו למדינה אחרת את התחרות שתתקיים בעוד חצי שנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שחייה
צילום: צילום: פלאש 90

הוועד העולמי לשחייה פראלימפית הודיע היום (ראשון) כי הוא נוטל ממלזיה את אירוח אליפות העולם בשחייה לספורטאים בעלי מוגבלויות שנועדה להתקיים בחודש יולי. זאת בעקבות סירובה של מלזיה לאפשר למשלחת הישראלית להשתתף בתחרות.

האזינו לריאיון עם יו"ר הוועד הפראולימפי, ד"ר שוקי דקל: 

בהודעה שפרסם הוועד נכתב כי ההחלטה התקבלה בתום ישיבה בלונדון שבמהלכה לא הצליח הנציג המלזי לספק תשובה מדוע לא יוכלו הספורטאים הישראלים להשתתף בתחרות בביטחה וללא אפליה. נשיא הוועד, אנדרו פארסונס, אמר כי על כל אליפויות העולם להיות פתוחות לכל הספורטאים ולכל המדינות. כאשר מארחת מונעת ממשלחת להשתתף בתחרות מסיבות פוליטיות אין בידינו ברירה אלא לחפש מארחת אחרת". לדבריו, הוועד ינקוט גישה דומה גם בעתיד ובמעורבות מדינות אחרות.

לפני כשבועיים הודיעה ממשלת מלזיה כי החליטה שלא לאפשר את כניסת הישראלים כדי להביע את עמדתה הנחרצת בעניין הסכסוך הישראלי פלסטיני. שבוע אחר כך הודיע שר החוץ המלזי כי ארצו לא תקיים אירועים שבהם ישתתפו ישראלים ולא תתגמש בעניין כניסת הספורטאים הישראלים לתחרות השחייה.

הוועד הפראלימפי הישראלי הודה הבוקר לוועד הבינלאומי "על החלטתו האמיצה, המשקפת  את הרוח הפראלימפית הדוגלת בשיוויון בין העמים ללא הבדלי גזע מין ודת".

שרת התרבות והספורט, חבר הכנסת מירי רגב אמרה כי החלטת הוועד הפראלימפי אמיצה ומתבקשת והיא המשך ישיר למדיניות שהובילה לאפשר לספורטאים הישראלים להתחרות באופן שיוויוני בכל מקום בעולם: "החלטה זו התקבלה הודות למאבק דיפלומטי, חלקו גלוי וחלקו סמוי, שהובלנו יחד עם משרד החוץ והוועד הפראלימפי הישראלי. לצערי ישנן מדינות ערביות המערבות בין ספורט לפוליטיקה, מנהלות מאבקים מדיניים על חשבון הספורטאים ופועלות בניגוד לצ'ארטר העולמי. זוהי חובתנו לפעול בכל הכלים העומדים לרשותנו לדאוג שהספורטאים שלנו יתחרו בכל מקום בעולם באופן שיוויוני עם הסממנים הלאומיים שלנו, ההמנון והדגל, ולוודא שמדינות שלא ישמרו על הזכויות הללו לא יארחו תחרות בינלאומית".

שר הספורט והנוער של מלזיה השיב להחלטת הוועד הפאראלימפי הבינלאומי ואמר כי "אם אירוח אירוע ספורט בינלאומי יותר חשוב מעמידה לצדם של אחינו אחיותינו הפלסטינים, אשר נרצחים ומעונים על-ידי משטר נתניהו, אז מלזיה באמת איבדה את המצפן המוסרי שלה. אנחנו רוצים להזכיר לוועד הפאראלימפי הבינלאומי שארגון אמנסטי וארגונים זכויות אדם נוספים קבעו שמשטר נתניהו מבצעים פשעי מלחמה". 

הפופולריים