חוגגים עם טילים: איראן חשפה טיל שיוט ארוך טווח

איראן חשפה טיל ארוך טווח בחגיגות המהפכה
הטיל נחשף במסגרת חגיגות 40 שנה לציון המהפכה האסלאמית. על פי האיראנים, הטיל יכול להגיע למרחק של 1,300 ק"מ. "הטיל זקוק לזמן קצר מאוד כדי להיות מוכן ויכול לטוס בגבהים נמוכים", אמר שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טילים איראניים
צילום: צילום: אי-פי

בחגיגות לציון 40 שנים למהפכה האסלאמית באיראן, חשפו הבוקר (שבת) משמרות המהפכה טיל שיוט חדש עם טווח של כ-1,300 ק"מ. "הטיל זקוק לזמן קצר מאוד כדי להיות מוכן ויכול לטוס בגבהים נמוכים", אמר שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי.

שר ההגנה ציין בשידור של הטלוויזיה הממלכתית של איראן כי טיל קרקע-קרקע החדש שייך לסדרת הטילים "סומאר" והוא מכונה "חוביזה". טילי סומאר נחשפו בשנת 2015.

לדברי מומחים מהמערב, איראן מגזימה לעתים קרובות עם יכולות הנשקים שלה, אך החששות לגבי הטילים הבליסטיים שהיא מחזיקה קיימים. בחודש שעבר הודיעה איראן כי ביצעה שיגור של לוויין לחלל אולם ניסיון זה נכשל. השיגור נעשה תוך התעלמות מאזהרותיה של ארצות הברית.


לדברי השר מוחמד ג'וואד אזרי ג'רומי השיגור בוצע, אך הלוויין לא הצליח להיכנס למסלול הכבידתי בשל "העדר מהירות מספקת". שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר שעצם שיגור הלוויין לחלל מפר את החלטת מועצת הביטחון בעניין איראן, אולם הרפובליקה האסלאמית ממשיכה לטעון שאין זו הפרה כלל.

איראן הודיעה גם כי היא חוזרת להעשיר אורניום בכור המחקרי שברשותה. גורמים בישראל העריכו כי הודעה זו של איראן מהווה הכנה לאפשרות של הפרת הסכם הגרעין, עליו מותחים ביקורת רבה בממשל האמריקני הנוכחי והן בישראל.

 

הפופולריים