"נייצר טילים חדשים": פוטין משעה את הסכם הגרעין עם ארה"ב

פוטין משעה את הסכם הגרעין עם ארה"ב
החלטתו של נשיא רוסיה באה בעקבות ההכרזה של הממשל האמריקני אתמול כי ארה"ב תעזוב את "הסכם פירוק הנשק הגרעיני לטווח בינוני". סין פנתה לשתי המעצמות בבקשה שלא יפרקו את ההסכם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

בעקבות ההכרזה של ארצות הברית כי תשעה את מחויבותה ל"הסכם פירוק הנשק הגרעיני לטווח בינוני", הודיעו היום (שבת) בקרמלין כי גם רוסיה קיבלה החלטה דומה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע כי ארצו תתחיל לבנות טילים חדשים והורה שלא לחדש את השיחות עם וושינגטון. 

בתגובה, פנתה ממשלת סין לארצות הברית ולרוסיה בבקשה לשמר את ההסכם. ממשרד החוץ הסיני נמסר כי להחלטה של ממשל טראמפ לעזוב את ההסכם עשויות להיות "השפעות שליליות". בהודעה נכתב גם כי "סין מתנגדת לנסיגה האמריקנית מסוריה ומפצירה בארצות הברית ובסוריה לפתור את המחלוקות באמצעות שיח בונה".

אתמול הודיעה ארצות הברית כי היא נסוגה מההסכם. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הכריז כי ארצות הברית תשעה את המחוייבות שלה ל"הסכם פירוק הנשק הגרעיני לטווח בינוני", החל מהיום.

פומפאו אמר כי וושינגטון תודיע למוסקווה כי תפרוש מההסכם בתוך כשישה חודשים, אך עם זאת תישאר פתוחה למשא ומתן בענייני פיקוח על נשק עם רוסיה. לדבריו, הנשיא טראמפ מעוניין בהסכם הניתן לאימות ולאכיפה.

דקות לאחר ההכרזה, הוציאה נאט"ו הודעה לפיה הברית "תומכת באופן מוחלט" בהחלטת ארצות הברית לסגת מההסכם. וושינגטון ונאט"ו מאשימות את רוסיה בהפרה של ההסכם בכך שהיא מפתחת טילי שיוט מסוג SSC-8. במוסקווה טוענים כי פיתוח הטילים אינו מפר את ההסכם והזהירו שיינקטו בתגובה במידה וארצות הברית תציב טילים לטווח בינוני באירופה.

הפופולריים