טראמפ: לא פוסל התערבות צבאית בוונצואלה

טראמפ: לא פוסל התערבות צבאית בוונצואלה
הנשיא האמריקני חשף בריאיון כי סרב לבקשת הנשיא המכהן מדורו לקיים עמו פגישה. חבר ועדת החוץ של הפרלמנט במוסקבה אמר בתגובה לדברי טראמפ כי התערבות צבאית "תתקבל ברוסיה כתוקפנות נגד ונצואלה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנות בוונצואלה
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס בריאיון לרשת CBS לנעשה בוונצואלה, ואמר כי אינו פוסל התערבות צבאית במדינה. עוד חשף הנשיא האמריקני בריאיון שישודר הערב (ראשון), כי סרב לבקשת נשיא ונצואלה הנוכחי, ניקולאס מדורו, לקיים פגישה עמו.

בקרמלין לא הגיבו להצהרת טראמפ, אך חבר ועדת החוץ של הפרלמנט במוסקבה, אנטון מורוזוב אמר לסוכנות הידיעות "ריא נובוסטי" כי "מהלך שכזה יתקבל ברוסיה כתוקפנות נגד ונצואלה. הדבר יגרום לאבדות עצומות בנפש וארצות הברית תיתפס בכל העולם כמדינה תוקפנית ועוינת".

מוקדם יותר היום אמרה השרה הצרפתייה לענייני אירופה, נטלי לואייזו, כי אם מדורו לא יכריז על בחירות לנשיאות עד הערב - צרפת תכיר בראש האסיפה של ונצואלה, חואן גואיידו, כנשיא המדינה במקומו של הנשיא המכהן.

בתוך כך, שגריר ונצואלה בעיראק, ג'ונתן ולאסקו ראמירז, הודיע הלילה כי הוא תומך באסיפה הלאומית בראשות גואיידו. ראמירז הוא הדיפלומט הבכיר הראשון שחוצה את הקווים במשבר הפוליטי במדינה. אמש הכריז קצין בכיר בחיל האוויר בוונצואלה כי הוא תומך בגואידו, ובשבוע שעבר מסר הודעה דומה גם הנספח הצבאי של ונצואלה בוושינגטון.


הלילה כתב היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון בחשבון הטוויטר שלו כי ארצות הברית נענית לקריאות של גואיידו ומעבירה סיוע הומניטרי לאנשי ונצואלה. אמש התקיימו הפגנות ענק בעד הנשיא הזמני גואידו ובעד הנשיא המכהן מדורו. גואידו אמר בעצרת בה השתתף כי סיוע הומניטרי צפוי להגיע דרך קולומביה וברזיל, ואילו אדורו הציע בעצרת אחרת להקדים את הבחירות לאסיפה המחוקקת.

אמש יצאו אלפים מתומכיו של גואידו להפגין במוקדים שונים של ונצואלה, ובהם גם בבירה קראקס, בתקווה לקדם את החלפת השלטון במדינה. גואידו הכריז על עצמו כנשיא לפני כשבוע וחצי ומאז מתנהל קרב עיקש על הנהגת המדינה בינו לבין הנשיא הנוכחי מדורו. מנגד, גם תומכיו של מדורו יצאו לרחובות ודרשו את השארת הנשיא בשלטון בהפגנה גדולה משלהם. 

הפופולריים