שר החוץ של איראן: "הסיכוי למלחמה עם ישראל הוא גדול"

שר החוץ האיראני: הסיכוי למלחמה עם ישראל גדול
בנאום בוועידת מינכן לביטחון פנה מוחמד ג'וואד זריף לאירופים ואמר כי "ישראל מפרה חוקים בינלאומיים בתקיפות בסוריה ובלבנון"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החוץ האיראני זריף
צילום: AFP

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'אווד זריף, אומר הבוקר (ראשון) כי הסיכוי למלחמה עם ישראל גדול. בנאום בוועידת מינכן לביטחון אמר זריף: "אנו בסוריה תחת הזמנת ממשלת סוריה למטרת מלחמה בטרור. ישראל היא זאת שמפרה חוקים בינלאומיים בתקיפות בלבנון ובסוריה".

זריף התייחס לעיצומים שהטילה ארצות הברית על ארצו ולניסיון שלה לרתום את אירופה למהלך: "אירופה צריכה להיות מוכנה להירטב אם היא רוצה לשחות נגד הזרם המסוכן של הבידוד שמציעה ארצות הברית", אמר זריף. לדבריו, "ארצות הברית טוענת שאיראן מתערבת באזור, אבל לא שאלה אף פעם של מי האזור".

"תסתכלו לרגע במפה", אמר זריף. "צבא ארצות הברית נסע עשרת אלפים קילומטרים כדי לנקד את הגבולות שלנו בבסיסים שלו. בינתיים, היא חלבה את האזור ממשאביו באמצעות עסקאות נשק. איראן המשיכה בהטמעת הסכם הגרעין למרות ארצות הברית ושיחקה תפקיד מרכזי בהורדת המתחים ובהשגת יציבות אזורית".

כשנשאל עד כמה הסכם הגרעין יכול לשרוד, ענה זריף כי הדבר יכול להיות מוגבל מכיוון שאזרחי איראן אינם שבעי רצון מהמצב הנוכחי. הוא יצא נגד מנגנון עקיפת הסנקציות האמריקניות שיזמה אירופה: "המנגנון אינו מספק אותנו. הוא נופל מההתחייבות האירופית להסכם הגרעין".

זריף תהה "האם איראן מאיימת בהכחדה על אחרים או האם זה נתניהו, ה'צועק זאב זאב' הראשי?". הוא האשים את ארצות הברית באובססיה כלפי ארצו: "אובססיה זאת סביב איראן פוגעת באחרים במיוחד באזור שלנו שנפגע במשך 40 שנה מהחלטות אמריקאיות לא נכונות. אמריקה עודדה התנהגות חסרת אחריות. אזכיר קצת היסטוריה – מחימוש סדאם במלחמתו נגד איראן ועד תמיכה בקיצוניים ותקיפת חפים מפשע בתימן. ארצות הברית הגנה על ישראל מפני היחס הרע לפלסטינים וכל זאת תחת התירוץ של עצירת איראן".

זריף התייחס גם לדבריו של סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, השבוע בעניין איראן: "בפגישה האחרונה בוורשה פנס ומזכיר המדינה תקפו את אירופה על אדמתה שלה על כך שניסתה, ללא הרבה הצלחה, להפר את ההסכם. אתמול, כאן במינכן, מר פנס חזר על הפארסה הזאת כשדרש ביהירות שאירופה תצטרף לארצות הברית בהפרת המחויבויות שלה. ההאשמות באנטישמיות נגד איראן מגוחכות ומסוכנות מאוד".

הפופולריים