"הם ידעו בדיוק שזה הרב, זו התקפה אנטישמית"

"הם ידעו בדיוק שזה הרב, זו התקפה אנטישמית"
אריאל אכנבאום, נשיא ארגון הגג של הקהילות בארגנטינה – אמי"ה, אומר כי הפריצה לביתו של הרב הראשי, הרב גבריאל דוידוביץ', תוכננה בקפידה וכי התוקפים גרמו לו לחור בריאה ושברו תשע מצלעותיו. גינויים בישראל למעשה התקיפה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרב גבריאל דוידוביץ'
צילום: צילום מסך

נשיא אמי"ה, ארגון הגג של הקהילות בארגנטינה, אריאל אכנבאום, אומר הבוקר (שלישי) כי תוקפיו של הרב הראשי של ארגנטינה, הרב גבריאל דוידוביץ', ידעו לביתו של מי הם תוקפים ושהפריצה תוכננה מראש.

האזינו לריאיון עם אריאל אכנבאום בכאן רשת ב:

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב סיפר אכנבאום, כי ביקר את הרב המאושפז בבית החולים: "הרביצו לו מכות רצח ממש. שברו לו תשע צלעות, עשו לו חור באחת מהריאות. הוא מתאושש, אבל בטח שידעו למי הם פרצו, כי אמרו להם מפורשות: אנחנו יודעים שאתה הרב הראשי".

אכנבאום סיפר כי הרבה התעורר בשעת לילה כששמע רעשים מכיוון חדר השירותים. "הוא קם מהמיטה ומיד זיהה מישהו. זה בית עם שתי קומות. הוא ראה מישהו בשירותים והוא ברח במדרגות למטה ושם חיכו לו עוד שלושה אנשים והיו עוד שלושה בחוץ שחיכו. כולם חושבים, שגם כדי לשדוד את הרב בן ה-60 ומשהו, לא צריך כמעט להרוג אותו. קשרו אותו והוא איבד את ההכרה, אשתו התעלפה, הם היו לבד בבית. אחרי שהשודדים הלכו הגיע ארגון ההצלה ופינה אותו לבית החולים.

הוא ציין כי אי אפשר לומר שישנו גל של ניסיון התקפת יהודים בארגנטינה. "זה לא האמת, אבל יש אנטישמיות. במעשה של הבוקר יש כל הסימנים לאנטישמיות וגם בפריצה האחרונה לבית הקברות היהודי. הבית של הרב נמצא ממש בתוך שכונה הכי מאוכלסת יהודים.. אנחנו מאוד מודאגים על הביטחון של היהודים פה. בכניסה של הבית שלי שמו כבר משטרה, כל ראשי היהדות מאוד מודאגים ואנחנו תובעים מהממשלה חקירה מהירה, ברורה ולשים בכלא את האשמים".

האזינו לריאיון עם מיקי שטוירמן בכאן רשת ב:

מנכ"ל רדיו חי, הרדיו היהודי באמריקה הלטינית, מיקי שטוירמן, סיפר הבוקר גם הוא על התקיפה וציין כי התוקפים ידעו איך לפתוח את דלתות הכניסה לבניין ולדירה, וכי הם לא פרצו אותן. שטוירמן ציין בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי עדיין לא ידוע דבר על זהות התוקפים ויש שאומרים כי היו ארבע תוקפים ויש שאומרים ששבעה. 

"קשרו אותו ואת רעייתו, גם כיסו את ראשו והתחילו להרביץ לו, ואמרו לו 'אנחנו יודעים מי אתה, אתה הרב של הקהילה היהודית'. הרביצו לו כל כך קשה שהוא איבד הכרה. את אשתו של הרב רק קשרו, היא הייתה בהלם, לא הרביצו לה". הוא ציין כי שני תיירים מברזיל שהיו בקרבת הבית ראו משהו מוזר והתקשרו למשטרה. "ארגנטינה היא לא מדינה אנטישמית, יש קבוצות ואנחנו עומדים במצב די קשה. שנת בחירות פה זו לא שנה פשוטה ויש לנו מצב כלכלי לא יציב וקשה, אז יש כל מיני אפשרויות בשביל להבין את העניין".

"ישראל לא תשקוט אל מול מתקפות אנטישמיות"

מכל רחבי הקשת הפוליטית בישראל גינו את התקיפה. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין הביע זעזוע מהמקרה: "בשבוע שעבר נפגשתי עם שגרירי מדינות אמריקה הלטינית וביקשתי מהם להעביר מסר- ישראל מדינת היהודים לא תשקוט אל מול מתקפות אנטישמיות וחובתן של הממשלות המקומיות לעקור אותן מן השורש".


יו"ר "כחול לבן", בני גנץ, שלח איחולי החלמה מהירה לרב דוידוביץ׳. :"אנו ניאבק באנטישמיות המרימה את ראשה בעולם בנחישות. דם יהודי אינו הפקר".


יו"ר העבודה, אבי גבאי, אמר כי האנטישמיות האלימה מרימה ראש. הוא שלח איחולי החלמה לרב הראשי של ארגנטינה, גבריאל דוידוביץ' וחיבוק לחברי הקהילה. "אנחנו יחד אתכם במאבק באנטישמיות, באגרנטינה, בצרפת או בכל מקום אחר שבו ינסו החשוכים לפגוע בנו".


הפופולריים