טראמפ לאחר הפסגה עם קים: "הם רצו הסרת סנקציות - אבל לא היינו מוכנים"

טראמפ בפסגה עם קים: "לא הסכמנו להסיר סנקציות"
השיחות בין שני המנהיגים בהאנוי הסתיימה ללא התקדמות. בתשובה לשאלת כאן חדשות אמר טראמפ: "יש סיכוי לשלום בין ישראל לפלסטינים". שליט קוריאה הצפונית אמר בפגישתו עם הנשיא האמריקני: אם לא הייתי מוכן לוותר על נשק גרעיני - לא הייתי פה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וקים ג'ונג און בוייטנאם, פברואר 2019
צילום: אי-פי

מפגש הפסגה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און בוויטנאם - הסתיים היום (חמישי) מוקדם מהצפוי. זאת לאחר ששני המנהיגים לא הצליחו להגיע להבנות ביניהם במהלך השיחות בבירת וייטנאם האנוי. "הקוריאנים רצו שנסיר את הסנקציות - לא יכולנו לעשות זאת", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים לאחר הפסגה.

נשיא ארצות הברית הוסיף: "דחינו את הצעת קים לפירוז חלקי תמורת הסרת הסנקציות, ולכן נאלצנו לעזוב את השולחן. קים הסכים לפרז חלקים שמבחינתנו הם לא החלקים החשובים, רצינו אחרים - ולזה הוא לא היה מוכן. אני רוצה לשמור על היחסים הטובים עם קוריאה הצפונית, נראה מה יהיה בזמן הקרוב. קים הבטיח לי שלא יהיו יותר ניסויים גרעיניים".

בתשובה לשאלת כאן חדשות התייחס טראמפ לתוכנית השלום שלו במזרח התיכון, אשר צפויה להתפרסם בקרוב, ואמר: "אנחנו עובדים קשה על תוכנית השלום, יש סיכוי לשלום בין ישראל לפלסטינים. העסקה הכי קשה זה המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים - הייתי שמח לייצר הסכם כזה". כשנשאל על חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר טראמפ: "הוא ראש ממשלה נהדר, הוא עשה עבודה נהדרת. הוא קשוח".

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר במסיבת עיתונאים בהאנוי: "הצלחנו להתקדם גם בפגישה הזו, אבל למרבה הצער לא הצלחנו להגיע לתוצאה שמשרתת את האינטרס האמריקני. ביקשנו מהם לעשות יותר - אך קים לא רוצה. אנחנו עדיין אופטימיים באשר להשגת המטרות שלנו".


קודם לכן, אמר קים בתשובה לשאלת עיתונאי כי לא היה בא לוועידת הפסגה בהאנוי אם לא היה מוכן לוותר על הנשק הגרעיני של ארצו. קים אמר כי כעת שני הצדדים דנים בצעדים ממשיים לקידום הסכם הפירוז.

טראמפ אמר בפגישה כי פתיחת נציגות אמריקנית בקוריאה הצפונית היא רעיון טוב, והשליט הצפון קוריאני תמך בהצעה. בפתח הפגישה אמר טראמפ כי הדיונים אתמול היו טובים וכי הוא בטוח שהפסגה תצליח מאד. עם זה ניסה להנמיך ציפיות ואמר כי אינו נחפז להגיע להסכם.

על רקע הדברים, תחקיר של רשת NBC חושף כי ראשי המשא ומתן האמריקניים לא מתכוונים לדרוש את הסגירה המלאה של מתקני הגרעין ומערכות הטילים הצפון קוריאניות כחלק מהשיחות בפסגת האנוי. כמו כן, הממשל האמריקני ויתר על הדרישה המקדימה לקבל מהקוריאנים את פירוט כל תכנית הגרעין שלהם.

הפופולריים