"כתם על מצפון הממשלה": סערה בבריטניה בעקבות מות תינוקה של "כלת דאעש"

"כתם מוסרי": סערה בשל מות בנה של "כלת דאעש"
שמימה ביגום עזבה את בריטניה בגיל 15 כדי להצטרף לשורות דאעש. לאחרונה ביקשה לחזור לממלכה כדי לגדל שם את תינוקה, אך סורבה – והוא מת במחנה מעבר בסוריה. "הייתה לנו מחויבות מוסרית כלפיה למרות עמדותיה", טען חבר פרלמנט מקומי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שמימה ביגום
צילום: צילום: אי.אף.פי

סערה פוליטית היום (שבת) בבריטניה סביב מות תינוקה של שמימה ביגום, אזרחית הממלכה שזכתה לכינוי "כלת דאעש" ושוהה בימים אלה במחנה מעבר בסוריה. שרת הפנים בממשלת הצללים של האופוזיציה הבריטית, דיאן אבוט, תקפה את מקבלי ההחלטות בעקבות מות התינוק והכריזה כי מדובר ב"כתם על המצפון של הממשלה".

ביגום עזבה את בריטניה לפני כארבע שנים, כשהייתה בת 15, והצטרפה לשורות דאעש בסוריה. לאחרונה, פנתה לרשויות בממלכה לקראת הלידה של בנה וביקשה לאפשר לה לחזור לבריטניה ולגדל שם את התינוק. שר הפנים הבריטי, סאג'יד ג'אוויד, שלל את דרכונה ונימק את הסירוב בכך שהיא לא הביעה חרטה על מעשיה.

התינוק מת אתמול, עוד לפני שמלא לו חודש, ועדיין לא נמסרה הסיבה הרשמית למותו. לפי הערכות, מדובר בסיבוכים של בעיות במערכת הנשימה מהן סבל. משפחתה של האם מסרה שעם לידתו, נראה היה שבריאותו תקינה ולא הופיעו סימנים לבעיות בריאותיות אצלו.

"הטיפול של משרד הפנים במקרה הזה מדאיג אותי עמוקות", מסר חבר הפרלמנט פיליפ לי מהמפלגה השמרנית. לדבריו, ברור היה שביגום בת ה-19 "מחזיקה בעמדות מתועבות, אך היא עדיין תוצר של החברה הבריטית ויש לנו מחויבות מוסרית כלפיה וכלפי התינוק".

ביגום התראיינה בשבועות האחרונים לכלי התקשורת, וסיפרה כי שני הילדים הראשונים שילדה מאז שהצטרפה לדאעש מתו כתוצאה מתת-תזונה ותחלואים נוספים. היא טענה כי היא מעוניינת לשוב הביתה לבריטניה על מנת שלא לאבד ילד נוסף.

הפופולריים