הראיות לשיבוש ופיטורי קומי: דוח מולר נחשף

הראיות לשיבוש ופיטורי קומי: דוח מולר נחשף
פרטים נוספים מדוח התובע המיוחד, שחקר את ההתערבות הרוסית, נחשפים: לא ניתן לקבוע באופן ברור אם טראמפ ביצע עבירות של שיבוש הליכים; יש ראיות לכך שהנשיא פיטר את ראש ה-FBI בגלל החקירה, וכשנודע לו על מינוי מולר אמר כי "זה הסוף לנשיאות שלי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

פרטים נוספים ממהגרסה המצונזרת של דוח התובע המיוחד רוברט מולר על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016 מתפרסמים היום (חמישי), זאת לאחר שמוקדם יותר היום התובע הכללי וויליאם בר הציג חלק הממצאים. בין היתר, מולר קובע בדוח: "לא הצלחנו לנקות את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מכל הנושא של שיבוש הליכים".

אמנם התובע הכללי ציין במסיבת העיתונאים היום כי הגענו למסקנה שהעדויות של החוקר המיוחד לא מראות כי היה שיבוש הליכים, וכי "הבית הלבן שיתף פעולה עם החקירה באופן מלא ונתן גישה מלאה. שיתוף הפעולה מראה כי לא היו ניסיונות חבלה בחקירה".

לצד זאת ציין בר כי מולר מצא "עשרה מקרים שבהם יש חשד פוטנציאלי לשיבוש הליכים במהלך החקירה". ואכן, כעת מתפרסם כי מולר קובע בדוח: "יש קשיים שלא מאפשרים להחליט שלא נעשו עבירות. לקונגרס יש יכולת לקבוע שהנשיא שיבש הליכים - למרות שאנחנו לא החלטנו".


בדוח קובע כי יש ראיות לכך שטראמפ פיטר את ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי במאי 2017, בשל חקירת המעורבות הרוסית בבחירות, והקשר של אנשי טראמפ לנושא. בנוסף, כאשר התובע הכללי דאז ג'ף סשנז בישר לטראמפ על מינוי התובע המיוחד מולר לעמוד בראש החקירה, טראמפ אמר בתגובה: "זהו סוף הנשיאות שלי", כך לפי הדוח.

עוד קובע הדוח: טראמפ הורה ליועץ המשפטי של הבית הלבן לשעבר דון מקהאן לומר לתובע הכללי כי מולר נמצא בניגוד עניינים, וכי יש לפטר אותו. מקאהן סירב לבצע את הוראתו של טראמפ לפטר את מולר מפחד שהדבר "יצית מהומה נוספת".

מוקדם יותר היום התובע הכללי וויליאם בר אמר כי "אחרי צווי מעצר, ראיונות עדים, שנתיים של חקירה - החוקר המיוחד רוברט מולר קבע שאנשי קמפיין טראמפ לא היו מעורבים בניסיונות של רוסיה לחבל בבחירות ב-2016". לצד זאת, פרטים מהדוח מראים כי כמה אנשים בקמפיין טראמפ שיקרו לקונגרס על קשריהם עם הרוסים.

בדוח מצוין גם כי היועץ לשעבר לביטחון לאומי מייקל פלין העיד שנשיא ארצות הברית דרש כמה פעמים לאתר מיילים של הילרי קלינטון שנמחקו. כמו כן, כחמש שעות אחרי שטראמפ קרא בנאומו לרוסיה לאתר את המיילים האבודים של קלינטון - המודיעין הרוסי פרץ למועמדת הדמוקרטית לשרתים.

עוד כותב מולר כי טראמפ הנחה את אנשיו שלא לחשוף מיילים בנוגע לפגישה שנערכה במגדל טראמפ שבבעלות הנשיא, ביוני 2016, בין אנשי הקמפיין לגורמים רוסים שהציעו מידע על קלינטון. לצד זאת, ממצאי החקירה מעלים כי טראמפ לא ידע על הפגישה במגדל טראמפ.

מולר מסכם בדוח, בכל הנוגע להתערבות טראמפ בחקירה: "רוב ניסיונותיו של הנשיא להתערב בחקירה כשלו. זאת בעיקר בשל העובדה שאנשים בסביבתו של טראמפ לא נענו לדרישותיו וסירבו לסייע לו".


נשיא ארצות הברית התייחס עד כה רק בקצרה לדוח, ואמר: "מעולם לא הייתה מעורבות ומעולם לא תהיה. חקירה כזאת לא אמורה לקרות לעוד נשיא אי פעם".

הפופולריים