"פעם הצבעתי לפורושנקו, אבל טעיתי": המועמד היהודי ניצח בבחירות באוקראינה

מדגמים באוקראינה: המועמד היהודי ניצח בבחירות
ולדימיר זלנסקי כבש הערב, לפי המדגמים, את השלטון בקייב כשקיבל 72.7% מהקולות. 40 מיליון אזרחים שמאסו בגל בלתי פוסק של שחיתות מקווים שההימור שלהם ישתלם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי
צילום: צילום: אי-פי

יום מכריע באוקראינה: במדינה השסועה התקיים היום (ראשון) הסיבוב השני והמכריע של הבחירות לנשיאות בין הנשיא המכהן פטרו פורושנקו לבין יריבו הקומיקאי היהודי ולדימיר זלנסקי. על פי המדגמים, זלינסקי זכה ב-72.7% מהקולות וניצח בבחירות.


"בבחירות הקודמות אני עצמי הצבעתי לפורושנקו, אבל טעיתי. לא חשבתי שהחיים החדשים על פיו הם חיים של הישרדות. אני לא פוליטיקאי. באתי לשבור את השיטה הזאת", אמר זלנסקי. הנשיא היוצא פורושנקו הודה כי הפסיד את הבחירות ואמר כי יעזוב את תפקיד הנשיא, אך לא את החיים הפוליטים. פורושנקו הוסיף כי בכוונתו להתקשר לזלנסקי ולברך אותו.

זלנסקי בן ה-41 הוא נטול כל ניסיון פוליטי וכל ניסיונו בתחום מסתכם בסדרת טלוויזיה בה גילם את הנשיא. ולמרות זאת, הוא נחשב למועמד מוביל, שכן בסיבוב הראשון זכה זלנסקי ב-30% אחוזים מקולות הבוחרים לעומת 16% בלבד לפטרו פורושנקו.

הבחירות נערכות על רקע העימות המתמשך והעקוב מדם בין אוקראינה לבין שכנתה רוסיה. הן פורושנקו והן זלנסקי מצהירים בגלוי כי יניעו את ארצם לכיוון מערב וכי המטרה הגלויה של קייב היא הצטרפות לנאט"ו. במקביל, שני המנהיגים מבטיחים לפעול להחזיר לחזקתה של אוקראינה את חצי האי קרים שסופח לרוסיה ואת מחוזות דונייצק ולוגאנסק הנמצאים כעת בשליטה של בדלנים פרו רוסים. בסביבתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לעגו בחודשים האחרונים לשני המועמדים וכינו את העימות ביניהם, שהתקיים ביום שישי האחרון בקייב, "מופע בידור מביך".

אבל מעבר לעימות המתמשך עם הקרמלין, העם האוקראיני נאבק עם בעיות חריפות נוספות: הפערים ברמת החיים בין העניים לעשירים עצומים, חוסר היכולת של השלטונות לפתח את התעשייה מביאה לבריחה המונית של התושבים למדינות המערב והשחיתות ממשיכה לחלחל לכל תחומי החיים.


הנשיא המכהן פורושנקו אמנם הצליח למצוא אוזן קשבת במערב בעניין העימות עם רוסיה, אך כשל בניסיון לשפר את רמת החיים ודיווחים על אורח חייו הראוותני של האוליגרך שעשה הון רב מעסקי שוקולד פגעו קשות בתדמיתו. הסקרים שנערכו בשבועות האחרונים מראים כי האוקראינים מאסו בו ומוכנים להמר על עתידם בדמות מנהיג שמילא עד לאחרונה אולמות תיאטרון ונחשב בעיני חלק מהציבור לעושה דברו של האוליגרך איגור קלומויסקי, המתגורר בתקופה האחרונה בישראל.

האוקראינים ששלשלו היום אל הקלפי את הפתק עם שמו של זלינסקי לא עשו זאת מתוך ציפייה לעתיד ורוד, אלא מתוך תקווה קלושה שארצם יכולה להיחלץ מהבוץ בו שקעה בעשורים האחרונים. האם ההימור הזה ישתלם? כל הסיכויים מראים שלא, אבל זה לא יפריע לתומכיו של זלינסקי לחגוג לתוך הלילה.   

הפופולריים