שריפת "הבובה היהודית" בפולין: חקירה פלילית בעקבות חשיפת כאן חדשות

שריפת "הבובה היהודית" בפולין: חקירה נפתחה
התובעת הכללית במחוז שבו הוצגה הבובה, הודיעה: "יש בסיס לפתוח בחקירה בחשד שהתקיים שם פשע שנאה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הבובה עם המאפיינים האנטישמיים בפולין
צילום: צילום: J-nerations

התובעת הכללית במחוז ירוסלב בפולין, שאליו שייכת העיירה פרוכניק, הודיעה הערב (שלישי) כי הוא פותחת בחקירה פלילית בגין שריפת "הבובה היהודית" שנחשפה השבוע בכאן חדשות. לטענת התובעת הכללית לא מדובר בבדיחה: "על בסיס הסרטונים שראיתי, החלטתי שיש בסיס לפתוח בחקירה בחשד שהתקיים שם פשע שנאה", אמרה.


לדברי התובעת, "אנחנו צריכים לאסוף את כל חומרי הווידאו שמופצים ברשת, לקבוע מי היה שותף להכנות הטקס, לזהות את האנשים בסרטונים ואז ננסה לקבוע מי צעק והכה את הבובה". היא הוסיפה כי "הפרקליטות תחקור גם מה היה תפקיד הילדים בטקס – אם הם הכו את הבובה בהוראת הוריהם או בהוראת אנשים אחרים ואם היו מודעים למעשה שעשו". 

הטקס האנטישמי נערך בערב ליל הסדר, במסגרתה נשרפה בובה המסמלת את יהודה איש קריות, שהולבשה בסממנים יהודים אנטישמיים. על הבובה שמו מגבעת חרדית ופאות, היה לה אף ארוך ועל החזה שלה נכתב בבירור: "יהודה" ו"בוגד". הטקס נערך לציון יום שישי הטוב שבו נצלב ישו.

בעיירה המרוחקת כ-250 קילומטרים מקרקוב החליטו לערוך טקס עתיק, שבו נערך מעין משפט ליהודה איש קריות בהשתתפות אנשי העיירה. הבובה נתלתה בכיכר העיר החל משעות הבוקר ואחר הצהריים החל המשפט שלה. הם דנו את יהודה איש קריות למיתה, תלו אותו על עץ גבוה ולאחר מכן גררו את "גופתו" ברחובות העיר. המשתתפים, ביניהם ילדים רבים, הכו אותה. בסוף הטקס שרפו אנשי העיירה את הבובה בעלת הסממנים היהודיים.

הפופולריים