"להשמיד כופרים": המוח מאחורי הטבח בסרי לנקה

"להשמיד כופרים": המוח מאחורי הטבח בסרי לנקה
לפי דיווחים, גוברות ההערכות בסרי לנקה כי מאחורי הפיגועים במדינה עמד המטיף המוסלמי זהראן חאשם, שהפיץ מסרים קיצוניים ואלימים ברשתות החברתיות. אדם החשוד בקשר למתקפת הטרור אמר כי חאשם מופיע בסרטון שהפיץ דאעש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זהראן חאשם
צילום: צילום: מתוך טוויטר

שלושה ימים לאחר מתקפת הטרור בסרי לנקה, שהובילה למותם של לפחות 359 בני אדם, ההערכות בקרב הרשויות במדינה, כך לפי דיווחים, הן כי מאחורי סדרת הפיגועים עומד מטיף מוסלמי בשם זהראן חאשם, שפעל בסרי לנקה. לפי הדיווחים, לפני שהוציא את מתקפת הטרור לפועל, יחד עם פעילי טרור נוספים, חאשם נהג לפרסם דרשות ברשתות החברתיות, שבהן הפיץ מסרים קיצוניים ואלימים שקוראים ל"השמיד כופרים".

רשת CNN דיווחה אמש כי אדם שנחקר בידי משטרת סרי לנקה בחשד למעורבות במתקפת הטרור במדינה, סיפר כי זהראן חאשם, אותו אימן לבצע פיגוע, הופיע בסרטון שפרסם אתמול דאעש, במסגרת קבלת האחריות של הארגון על הפיגועים.


דרשותיו של חאשם אמנם הוסרו מן הרשתות החברתיות, עקב המסרים האלימים שהופצו בהן, אך לפי דיווחים חאשם לא נחקר בנושא. בין השאר, חאשם אומר בדרשותיו כי "במשך שנים האדם המאמין הפיץ את ההסתה שלו ללא כל הפרעה".

המשטרה בסרי לנקה הודיעה כי בפיגועים לקחו חלק תשעה מחבלים מתאבדים, ועד כה זוהו שמונה. מעל למאה חשודים נעצרו במסגרת החקירה. לטענת סגן שר ההגנה הסרילנקי - מנהיג הארגון האסלמי המקומי, שאחראי לפיגועים, התאבד במלון השנגרי-לה.

אתמול ארגון דאעש קיבל אחריות על מתקפת הטרור. סוכנות הידיעות של הארגון פרסמה תמונה וסרטון שבהם נראים מי שטוענים בארגון כי הם שבעת המחבלים שביצעו את המתקפה. בתיעוד נראים השבעה נשבעים אמונים למנהיג דאעש אבו בכר אל בגדאדי.

קבלת האחריות של דאעש הגיעה כמה ימים אחרי המתקפה, ולא כפי שהיה בעבר. לכן, ייתכן שהפיגוע הוא פיגוע השראה. המפגעים שצולמו נשבעו אמונים לדאעש ורואים בו מנטור, אבל אין במקרה זה שיתוף פעולה אופרטיבי בין הארגון המקומי בסרי לנקה למפקדת דאעש בסוריה. כוח המשיכה של דאעש צומצם אחרי ההפסד על הקרקע בסוריה, והוא לא כבעבר, אבל אין מנוס מלומר: דאעש לא זקוק לטריטוריה, שכן אנשים הולכים קסם אחרי הרעיון של חליפות איסלאמית שרואה בציוויליזציה המערבית איום שצריך לתקוף.


מעקב אחר הפרסומים התקשורתיים של דאעש בשבועות האחרונים מראה כי ארגון הטרור ממשיך לפעול ביתר שאת, כולל בסוריה ובעיראק, שם הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ניצחון על הארגון. אמנם לא מדובר בניהול שטחים כפי שהיתה בשנים האחרונות, אבל בדאעש מפעילים תאים רדומים שמבצעים פיגועים ומנהלים לחימת גרילה.

הפופולריים