הטרור בסרי לנקה: שלושה חשודים נעצרו עם רימונים וכלי נשק

הטרור בסרי לנקה: 3 חשודים נעצרו עם כלי נשק
שגריר ישראל בהודו רון מלכה נפגש עם נשיא המדינה, לאחר שישראל הציעה סיוע. הבוקר המטה ללוחמה בטרור פרסם אזהרת מסע שהוגדרה "איום קונקרטי גבוה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיגוע בסרי לנקה
צילום: צילום: AFP

משטרת סרי לנקה עצרה היום (חמישי) שלושה בני אדם שבאחזקתם נמצאו רימונים וכלי נשק נוספים, בפשיטה שקיימה בעיר הבירה קולומבו. אמש ביקר שגריר ישראל בהודו רון מלכה באי, ביקור עליו פורסם רק היום בשל החשש הביטחוני.

השגריר נפגש עם הנשיא מייטריפלה סיריסנה, ראש הממשלה ושר הביטחון. ביקור זה הגיע בהמשך לשיחת הטלפון שהתקיימה בין ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ונשיא סרי לנקה, בה הציע בן שבת סיוע של מדינת ישראל בתחום המלחמה בטרור.

דבר ביקורו של מלכה פורסם רק היום לאחר ששב חזרה להודו. הבוקר פורסמה אזהרת מסע לסרי לנקה של המטה ללוחמה בטרור שהוגדרה" איום קונקרטי גבוה". משמעות האזהרה - "להימנע מביקור ולצאת את האזור בהקדם האפשרי". במטה הסבירו כי לאחר סדרת פיגועי הטרור בתחילת השבוע כי קיים חשש שהאירועים  טרם הסתיימו או שיחזרו על עצמם בתקופה הקרובה.

היום עצרה המשטרה המקומית את הטייקון מוחמד יוסוף, שעל פי החשד שני בניו, איסמת אחמד איברהים ואליהאן אחמד איברהים, פוצצו עצמם בפיגועי חג הפסחא. יוסוף חשוד כי סייע להם בביצוע הפיגועים.

מוקדם יותר הבוקר נשמע פיצוץ בעיירה פוגודה, כ-40 קילומטר מזרחית לבירת סרי לנקה קולומבו. דובר המשטרה הבהיר כי מדובר בפיצוץ מאחורי בית משפט וכי זה לא היה פיצוץ מבוקר. כשעה וחצי לאחר מכן נסגרה גם הכניסה לשדה התעופה בקולומבו בשל רכב חשוד, שבסופו של דבר התברר כי לא היווה איום.


בנאום שנשא לאומה נשיא סרי לנקה אתמול, הוא אמר שבכוונתו לפעול בשבועות הבאים על מנת לארגן מחדש את שורות המשטרה ואת שאר מנגנוני הביטחון. בנוסף הוא הודיע שבכוונתו להדיח את ראשי מנגנוני הביטחון בעקבות כישלונם למנוע את מתקפת הטרור.

ההערכות בקרב הרשויות במדינה הן כי מאחורי סדרת הפיגועים עומד מטיף מוסלמי בשם זהראן חאשם, שפעל בסרי לנקה. לפי הדיווחים, לפני שהוציא את מתקפת הטרור לפועל, יחד עם פעילי טרור נוספים, חאשם נהג לפרסם דרשות ברשתות החברתיות, שבהן הפיץ מסרים קיצוניים ואלימים שקוראים ל"השמיד כופרים".


ארגון דאעש, שקיבל אחריות על מתקפת הטרור, פרסם תמונה וסרטון שבהם נראים שבעת המחבלים שביצעו את המתקפה, כך לפי דברי הארגון. בתיעוד נראים השבעה נשבעים אמונים למנהיג דאעש אבו בכר אל בגדאדי. מניין ההרוגים הכולל בשרשרת הפיגועים בסרי לנקה עומד בעת זו על-359. מניין הפצועים עומד על יותר מ-500.

הפופולריים