היורה בקליפורניה: נחשד בעבר בהצתת מסגד ושיבח את הטבח בניו זילנד

היורה בקליפורניה: משבח את הטבח בניו זילנד
ג'ון אירנסט שרצח אשה ופצע שלושה בבית כנסת של חב"ד בפאווי הודה שהצית בחודש שעבר מסגד. הוא הוסיף שקיבל השראה למעשיו ממבצע הירי במסגדים בכרייסטצ'רץ'. טראמפ: "מגנים בחריפות את האנטישמיות והשנאה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זירת האירוע בפאווי
צילום: צילום: אי-פי

היורה שפתח אמש (שבת) באש בבית כנסת של חב"ד בפאווי שליד סן דייגו הוא ג'ון אירנסט בן ה-19. באירוע הירי נרצחה אשה אחת ונפצעו שלושה, בהם רב הקהילה, מצבם יציב. אירנסט נכנס למקום כשהוא חמוש ברוצה, פתח באש והחל בהימלטות. שוטר ירה לעברו ולא פגע בו אך לבסוף הוא נעצר. 

כשעה לפני אירוע הירי פרסם אירנסט רשומה בה כתב שקיבל השראה למעשה מברנטון טארנט, שביצע את הטבח במסגדים בעיר כרייסטצ'רץ' בניו זילנד בחודש שעבר. הוא הוסיף שתכנן את המעשה במשך ארבעה שבועות וכי היה לו שותף שסיפק לו מימון.

אירנסט הודה כי הוא האיש שעומד מאחורי מאחורי הצתת מסגד לפני כחודש בעיר אסקונדידו, צפונית-מזרחית לסן דייגו. בנוסף ברשומה הוא שיבח את היורה שביצע את הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג. 


מירי קיטאי המתגוררת תושבת סן דייגו ואחראית על סעיר מטען הפדרציה היהודית אמרה בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב על אירוע הירי: "הקהילה היהודית המומה וכואבת. אין סימני אנטישמיות בסן דייגו. זאת קהילה שקטה ושלווה, לא היכרנו את נושא האנטישמיות כל כך. אולי בקמפוסים יותר מרגישים את זה – לא בקהילה". 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב לאירוע הירי ואמר כי "הלב של אמריקה עם הקורבנות. האומה כולה מתאבלת על אובדן החיים, מתפללת עבור הפצועים ועומדת בסולידריות עם הקהילה היהודית. אנו מגנים בחריפות את האנטישמיות והשנאה. אנחנו אסירי תודה לאנשי אכיפת החוק שהצליחו לעזור את המתקפה ולהציל חיים". 

בין הפצועים באירוע - שני ילדים ושליח חב"ד. הם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. אדם אחד נעצר. ראש עיריית פאווי, סטיב ואוס, אמר לרשת CNN כי בית הכנסת נבחר מכיוון שהוא מהווה מקום מפגש של חברי הקהילה היהודית. "אני מבין שהיורה הוא אדם עם שנאה בלב, שנאה לקהילה היהודית". 

ממשרד החוץ נמסר כי הקונסול בלוס אנג'לס, אבנר סבן, בודק מעורבות של אזרחים ישראלים באירוע ויעדכן בהקדם. יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר בתגובה: "ההתקפה האנטישמית על בית הכנסת בעיירה פאווי היא איומה ומדאיגה. אנו בסוכנות היהודית עוקבים בדאגה אחר הדיווחים, מתפללים להחלמה מהירה של הפצועים ומבכים את אבדן החיים. התקפה על כל מי שמתפלל בבית תפילה היא בלתי מוסרית בעליל ויש להיאבק כנגד התופעה הזו בכל החומרה בכל מקום בתבל".

השתתפו בהכנת הידיעה: נתן גוטמן, יואב זהבי, דניאל זירי ומתי ברנהרט

הפופולריים