ונצואלה: עשרות פצועים ועצורים במהומות, האם הצבא יתייצב לצד מנהיג האופוזיציה?

המהומות בוונצואלה: עשרות פצועים ועצורים בבירה
על פי הדיווחים, גנרל בכיר בצבא ונצואלה מוביל את הכוחות שערקו, ולדברי עיתונאית בקראקס המהלך שהוביל היום גואידו תוכנן במשך זמן רב, והוקדם מחשש שמנהיג האופוזיציה ייעצר מיידית. כעת נותרת השאלה האם הצבא יתייצב לצד גואידו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניסיון הפיכה בוונצואלה
צילום: צילום: אי-פי

האם הצבא יעמוד לצד גואידו? אלפי מפגינים יצאו היום (שלישי) לרחובות בירת ונצואלה קראקס בעקבות קריאתו של מנהיג האופוזיציה חואן גואידו, שהכריז על תחילת "השלב הסופי" בהפיכה. המוני המפגינים התומכים באופוזיציה צעדו לכיוון ארמון הנשיאות בבירה, ובעימותים שפרצו נפצעו לפחות 56 בני אדם ו-11 נעצרו. לפי דיווחים מהמקום התפתחו חילופי אש בבניין משרד התחבורה. רשתות תקשורת רבות בעולם דיווחו כי נחסמו באזור הבירה. 

עיתונאית מקומית דיווחה כי המהלך של גואידו תוכנן זמן רב מראש, והייתה לו תמיכה צבאית חזקה. הוא אמור היה לצאת לפועל מחר, אך הוקדם מחשש שגואידו ייעצר מיידית. לטענתה, חלק מהחיילים נסוגו לבסוף מהתוכנית. בנוסף ישנם דיווחים במדינה שמנהיג האופוזיציה ליאופולדו לופז תפס מחסה בשגרירות צ'ילה בקראקס. לופז נראה הבוקר לראשונה מזה חמש שנים בפומבי.

אחד מראשי הצבא שמובילים את ניסיון ההפיכה בוונצואלה הוא הגנרל מנואל ריקרדו כריסטופר פיגוארה, כך מדווח אתר החדשות CB24. פיגוארה מכהן כראש שירות המודיעין הלאומי של המשטר מאז 2015. בתוך כך, הנשיא ניקולס מדורו אומר כי הוא דיבר עם מנהיגי הצבא והם הביעו את תמיכתם המלאה בו.


יעל גולדמן המתגוררת בבירה קראקס אמרה בריאיון למואב ורדי בתכנית העולם היום כי "התעוררנו עם חדשות טובות, חלק מהצבא עם חואן גויאדו. כלי התקשורת נמצאים בידי המשטר ולנו יש את הרשתות החברתיות. מהבוקר יש אנשים ברחובות, שומעים אותם צועקים וקוראים לאנשים לצאת".


מוקדם יותר הכריז מנהיג האופוזיציה גואידו על תחילתו של השלב הסופי כלשונו, בהפיכה נגד השלטון בארצו. בסרטון שפרסם בחשבון הטוויטר שלו נראה גואידו עומד מול קבוצת חיילים, לפי אחד הדיווחים מחוץ לאחד מבסיסי חיל האוויר, וקורא לכל החיילים להצטרף אליו במאבקו.


גואידו קרא גם לאזרחים לצאת לרחובות על מנת לסיים את תפיסת השלטון. לצדו בסרטון נראה עומד האופוזיציונר לאופולדו לופז, שנמצא תחת מעצר בית. מנהיג גואידו אמר כי חלקים גדולים בצבא נענו לקריאתו הלגיטימית והחוקתית לממש את הריבונות של נשיאותו.

לפני כשלושה חודשים הכריז גואידו על מינויו לנשיא ונצואלה במקום ניקולאס מדורו. מדינות רבות במערב, כולל ארצות הברית וישראל, הכירו בהכרזה. לעומתן הודיעו רוסיה, סין ומקסיקו כי הן אינן מכירות בחילופי השלטון. ברחובות המדינה פרצו עימותים אלימים ועקובים מדם בין כוחות ביטחון שנשארו נאמנים לנשיא מדורו ובין אזרחים שיצאו לרחובות למחות נגד השלטון הקיים.

הפופולריים