יו"ר הסוכנות היהודית הרצוג בטקס הנועל את מצעד החיים: "74 שנים אחרי המלחמה, היהודים שוב אינם בטוחים"

"74 שנים אחרי המלחמה, היהודים שוב לא בטוחים"
"יהודים יכולים להירצח בכל מקום", קבע יו"ר הסוכנות בטקס נעילת מצעד החיים. הרצוג קרא למנהיגי העולם "להתאחד נגד פשעים גזעניים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג אמר היום (חמישי) בטקס נעילת "מצעד החיים" כי "לא ייתכן ש-74 שנים אחרי המלחמה, יהודים שוב אינם בטוחים ויכולים להירצח בכל מקום". הרצוג קרא למנהיגי העולם "להתאחד נגד פשעים גזעניים".

"בואו נשמע את האזהרות ונלמד את לקחי השואה. אני עומד בפניכם כנכדו של הרב יצחק הלוי הרצוג. סבי דפק על דלתות של מנזרים וכנסיות, פנה לאפיפיור ולאחרים והציל אלפי ילדים שזיהה כיהודים. אני רועד עד לשד עצמותיי כשאני שומע את הסיפורים של הניצולים ומה חוו בילדותם", אמר הרצוג בנאומו. לאחר שהרצוג ירד מהבמה, עלה הזמר והיוצר יהודה פוליקר וביצע את שירו "אפר ואבק":


מוקדם יותר נערך מצעד החיים ה-31 על אדמת פולין. "אבא שלי קבר את הוריו במו ידיו כשהיה בן 13": אמר מאמן נבחרת ישראל בכדורגל לשעבר, אברהם גרנט, במצעד. במסגרת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, צעדו אלפי בני נוער יהודים מישראל ומן העולם מרחק של 3.2 קילומטרים מאושוויץ לבירקנאו.

הרב ישראל מאיר לאו, ותיק הצועדים, אמר: "אני זוכר שבמצעד הראשון אמרו שזאת הפעם האחרונה שייצעדו. הם חשבו שאף אחד לא יבוא. הגענו ל-18 אלף צועדים ב-2005 כשאריק שרון היה ראש הממשלה. יותר מזה אי אפשר היה - לא היו מקומות באוטבוסים ובבתי המלון. התחלנו עם 700 צועדים והגענו ל-1,500, והמצעד הזה צובר תאוצה. גם אם אנחנו רוצים לשכוח את האירועים בעולם - אירועים כמו בפיטסבורג לא מאפשרים זאת".

האירוע מוקדש השנה לזכר יהדות יוון ואחד המשתתפים במצעד הוא הזמר יהודה פוליקר שנטל חלק בשורה של אירועים וטקסים שנערכו בפולין. כמו כן נוטלת חלק באירוע משלחת של קבוצת הכדורגל צ'לסי. את משלחת ארצות הברית במצעד מוביל שגריר ארצות הברית בישראל, דייויד פרידמן.

הפופולריים