"היהודים זממו לסכסך בין הנוצרים": ההתבטאות האנטישמית של הבישוף הפולני

"היהודים זממו לסכסך בין הנוצרים"
ההגמון של העיר טארנוב שבדרום פולין, הבישוף אנדז'יי ייז', נשא לפני כשבועיים דרשה שקרית, בסגנון הפרוטוקולים של זקני ציון, ובה ייחס ליהודים מזימה נגד הנצרות ודברים בגנות הכנסייה הקתולית שנאמרו, לטענתו, בקונגרס הציוני בראשית המאה הקודמת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההגמון של טראנוב
צילום: בלי

הבישוף אנדז'יי ייז', ההגמון של העיר טראנוב הממוקמת כמאה קילומטרים מקרקוב שבדרום פולין,  נשא לפני כשבועיים דרשה אנטישמית בנוסח "הפרוטוקולים של זקני ציון" באירועי חג הפסחא בכנסייה הקתולית בעירו ובמהלכה ציטט מתוך מאמר אנטישמי משנת 1937. כך נחשף הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. המאמר ייחס ליהודים מזימה נגד הנצרות.


ההגמון טען שהדברים נאמרו בקונגרס של אומה שבשמה הוא מנוע מלנקוב, פן יסתבך, כשהוא מתכוון לקונגרס הציוני שהתכנס ב-1911 (שם הדברים לא נאמרו מעולם). "האויב הטבעי שלנו הוא הכנסייה הקתולית. לכן אנחנו חייבים לשפוך על העץ הארור הזה רוח של חוסר נחת, חוסר אמונה, חוסר מוסר וזוהמה מכל הסוגים. עלינו לעורר מאבק בין הכתות הנוצריות השונות" ציטט ההגמון.

ייץ המשיך להקריא את דבריו שנלקחו מהמאמר האנטישמי: "כדבר ראשון עלינו לפתוח במאבק בלתי מתפשר בכל החזיתות נגד הכמרים הקתוליים. עלינו לזרוק בהם השמצות ושנאה. עלינו לעורר שערוריות ביחס לחייהם הפרטיים על מנת לעורר בעיני כל שנאה וגיחוך כלפיהם. בהמשך עלינו להשתלט על מערכת החינוך. הדת הקתולית חייבת להעלם ממנה. עלינו לבטל את אפשרות היפרדות בני זוג נשואים ולהכניס בכל מקום נישואין אזרחיים. לבסוף, עלינו לחזק את העיתונות שלנו. או אז תהיה שליטתנו חזקה ומובטחת".

נאומו של ההגמון עלה ליוטיוב, ולא הוסר עד לרגע זה. הדברים התפרסמו לראשונה בכתב עת אנטישמי של הכנסיה הקתולית בתחילת המאה העשרים, בערך בתקופה שבה חוברו ברוסיה הפרוטוקולים של זקני ציון, הם הופרכו שוב ושוב בידי ראשי הקונגרס הציוני, וקשה להאמין שההגמון של העיר טראנוב לא ידע כי הוא מצטט מסמך שכבר הוכח שהוא מזויף. מאות הכמרים שמאזינים לדרשה לא נראים כמתקוממים מול הציטוט המפוברק.

ועוד הוסיף ההגמון: "זה טקסט שמדבר בעד עצמו חושף את הגישה הקיצונית והעוינת ביותר כלפי הכנסייה הקתולית וכמרים קתוליים בתקופה שזכתה ללא מעט אידאליזציה על ידינו. עם גישה כזאת עלינו להתמודד בימינו. נוצרים הם היחידים שמותר לבוז להם, לשנוא, להשחיר פניהם, מבלי שתואשם בגזענות".

רק לפני שבועיים נחשף ב"כאן חדשות" טקס שריפה של בובת ענק בדמות יהודי חרדי, בכפר בשם פרוכניק, שנמצא לא רחוק מהעיר טראנוב שבה נישאה הדרשה. דובר הכנסיה הקתולית בטראנוב שהתבקש להסביר את דברי ההגמון, סירב להתייחס לנושא.

הפופולריים