לראשונה מאז 2017: קוריאה הצפונית שיגרה טילים

לראשונה מאז 2017: קוריאה הצפונית שיגרה טילים
צבא קוריאה הדרומית דיווח כי הטילים שוגרו לעבר ים יפן ונחתו במרחק של בין 200-70 קילומטרים ממקום שיגורם. בעקבות כישלון השיחות מול טראמפ לפני כחודשיים, איימה פיוניאנג שתשוב לשגר טילים ולפתח את תוכניתה הגרעינית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שיגור טיל קוריאה הצפונית
צילום: -

קוריאה הצפונית שיגרה הלילה (שבת) כמה טילים לטווח־קצר לעבר ים יפן. צבא קוריאה הדרומית הודיע שהטילים נחתו במרחק של בין 200-70 קילומטרים ממקום שיגורם. לפי הערכות מדובר בטיל  וואסונג 11 לטווח קצר של 120 ק"מ, ששוגר מבסיס סמוך לעיר וונסן (Wonsan) שבמזרח המדינה.

סיאול הודיעה כי היא עוקבת מקרוב אחר הנעשה בצפון למקרה שיהיו עוד שיגורים. ממשרד ההגנה של יפן נמסר כי הטילים לא התקרבו לחופי המדינה ולא נשקפה מהם סכנה. מהבית הלבן נמסר כי וושינגטון מודעת לשיגורים וכי הכוחות האמריקניים עוקבים אחר המצב.

זהו השיגור הראשון שמבצעת קוריאה הצפונית מאז נובמבר 2017. מנהיג קוריאה הצפונית קים ונשיא ארצות הברית טראמפ נפגשו בשנה האחרונה פעמיים, ובזמן זה פיוניאנג לא שיגרה טילים. לאחר כישלון ועידת הפיסגה בוייטנאם לפני כחודשיים וחצי, איימה קוריאה הצפונית כי אם לא יוסרו מעליה העיצומים היא תחזור לפתח את תוכניתה הגרעינית ותשגר טילים.

הוועידה בין שני המנהיגים בחודש פברואר נגמרה מוקדם מהצפוי לאחר לא הצליחו להגיע להבנות ביניהם במהלך השיחות בבירת וייטנאם האנוי. "הקוריאנים רצו שנסיר את הסנקציות - לא יכולנו לעשות זאת", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים לאחר הפסגה.

נשיא ארצות הברית הוסיף: "דחינו את הצעת קים לפירוז חלקי תמורת הסרת הסנקציות, ולכן נאלצנו לעזוב את השולחן. קים הסכים לפרז חלקים שמבחינתנו הם לא החלקים החשובים, רצינו אחרים - ולזה הוא לא היה מוכן. אני רוצה לשמור על היחסים הטובים עם קוריאה הצפונית, נראה מה יהיה בזמן הקרוב. קים הבטיח לי שלא יהיו יותר ניסויים גרעיניים". בהתבטאויות של טראמפ בנוגע למבוי הסתום במו"מ עם קים הוא אמר כמה פעמים שמה שחשוב זה שמאז שהחלו המגעים קוריאה הצפונית חדלה מניסויי הטילים.

מנגד, במהלך פגישתם ברוסיה אמר קים לנשיא רוסיה ולדימר פוטין כי ארצות הברית פעלה בחוסר תום לב במהלך הפסגה בוויטנאם. קים הוסיף כי המצב בחצי האי הקוריאני הגיע לנקודה קריטית ועלול לשוב למצבו המקורי. הוא הזהיר כי "השלום והביטחון העתידיים בחצי האי - תלויים לחלוטין בגישה של ארצות הברית".

הפופולריים