איראן הכריזה: ניסוג מחלק מההתחייבויות בהסכם הגרעין

איראן: ניסוג מחלק מהתחייבויות הסכם הגרעין
שר החוץ זריף הודיע על צמצום ההתחייבויות כלפי חמש המעצמות שנותרו בהסכם. האיראנים יעבירו למוגריני מכתב עם פרטי המהלך
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חסן רוחאני ומוחמד ג'וואד זריף
צילום: צילום: אי-פי

משרד החוץ האיראני הודיע היום (שלישי) על צמצום ההתחייבויות להסכם הגרעין. שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף יעביר לשרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, מכתב עם הפרטים הטכניים הקשורים להחלטה. המכתב יימסר לשגרירים בטהראן של חמש המעצמות החתומות על ההסכם: צרפת, בריטניה,גרמניה, רוסיה וסין.

לפני כשלושה חודשים קרא סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, למדינות האיחוד האירופי החתומות על הסכם הגרעין עם איראן שממנו פרשה ארצות הברית, להצטרף אליה ולעזוב את ההסכם. "הגיע הזמן שהאיחוד האירופי יפרוש מהסכם הגרעין עם איראן", אמר פנס בפתיחת ועידת הביטחון במינכן. הוא קרא למדינות אירופה להפסיק לחתור תחת הסנקציות האמריקניות, וטען כי איראן היא מממנת הטרור הגדולה ביותר בעולם. 

בתחילת השנה הקימו גרמניה, בריטניה וצרפת מנגנון עוקף סנקציות המיועד לקיום פעילות כלכלית עם איראן – למרות העיצומים האמריקניים. מדובר בערוץ תשלומים מיוחד, שיאפשר העברה של כספים לרפובליקה האסלאמית ושימור של הסכם הגרעין אחרי שארצות הברית פרשה ממנו.

לפני שנה הכריז נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי הוא מבטל את חלקה של ארצו בהסכם הגרעין עם איראן. "אני מודיע היום כי ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. אחתום על חידוש העיצומים הכלכליים על המשטר האיראני", הצהיר טראמפ.

הפופולריים